wesele w Soplicowie

wesele w Soplicowie

Praca metodą projektu przynosi wiele korzyści i nikogo nie trzeba do niej przekonywać. O ile często sięgamy po nią w młodszych klasach (myślę o dzieciakach ze szkoły podstawowej i gimnazjum), o tyle w szkole ponadgimnazjalnej często uważamy, że nie ma na takie działania czasu. Czyżby?

Omawiając po raz kolejny “Pana Tadeusza”, zaczęłam zastanawiać się, czy można podejść do tej lektury w jeszcze inny sposób. Jak udowodnić młodym ludziom, że nie jest to tekst całkowicie oderwany od życia? Przypomniałam sobie wtedy, że dawno, dawno temu (kiedy sama chodziłam jeszcze do szkoły średniej), przygotowywałam referat dotyczący sztuki romantycznej (muzyki, mody,  ale również obyczajowości) i większą jego część spreparowana została z fragmentów epopei Mickiewicza.

W Soplicowie

Bazując na tym doświadczeniu uznałam, że warto zaproponować licealistom realizację projektu: “Wesele w Soplicowie”. Zabawimy się w firmę organizującą przyjęcia ? Zabawa miałby polegać na tym, że zespół klasowy podzielony zostaje na cztery grupy. Każda z nich ma przydzielony odrębny obszar przygotowań.

Jedna koncentruje się na zaprojektowaniu zaproszeń, ustaleniu listy gości i sporządzeniu schematu usadzenia poszczególnych osób przy stole (uzasadniając wybór stosownymi cytatami). Drugi zespół przygotowuje kreacje dla młodej pary (ze szczególnym uwzględnieniem cech wyglądu oraz preferencji modowych, których wyznaczniki znaleźć można w tekście). Trzecia grupa miałaby za zadanie ustalenie menu weselnego (podpierając się przepisami i wskazówkami wyciągniętymi z tekstu Mickiewicza). Ostatnim obszarem byłoby przygotowanie oprawy muzycznej (tak samych melodii, jak i kroków tanecznych, skąd czerpać wiedzę- wiadomo ?).

Sądzę, że takie odniesienie treści lektury do czasów współczesnych i tego, co znajome uczniom, pozwoli na lepsze zrozumienie i zapamiętanie omawianych zagadnień. Ważnym jest oczywiście, by rozmawiać z młodymi ludźmi również o aspekcie patriotycznym, historycznym, czy społecznym. Myślę jednak, że po takim wstępie, będzie to dużo prostsze ?

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.