z kośćmi na charakterystykę

charakterystyka

Ćwiczenia redakcyjne mogą wyglądać różnie. Czasami składamy puzzle, czasami odpowiadamy na pytania. Czemu nie pokusić się o wykorzystanie kości?

Uwielbiam te niedzielne przedpołudnia, gdy dla relaksu siadam i tworzę bazgroły. Wtedy najczęściej, ni z tego, ni z owego, nachodzą mnie pomysły. Chciałby człowiek odpocząć, a tu nici ? Trzeba zapisać nową ideę, bo inaczej nie da spokoju.

Kości i charakterystyka

Tym razem pomysł dotyczy tworzenia charakterystyki. Próbowaliśmy już różnych metod (można o nich poczytać choćby <tu>), przyszedł czas, by najpierw postać samemu stworzyć, a później ją opisać. Zasada jest prosta. Uczniowie otrzymują kartę z rozrysowanymi elementami ludzika (można wykorzystać jedną na klasę lub rozdać każdemu uczniowi oddzielnie). W osobnych kolumnach znajdują się: usta, oczy, głowa, włosy, sylwetka. Korzystając z kostki do gry, losują jak każda z części ma wyglądać.

karta postaci

 

Kiedy człowieczek jest gotowy, doposażamy go w charakter. Na proponowanej przeze mnie karcie znalazły się cztery obszary: odwaga, spryt, uczciwość i poczucie humoru. To dość subiektywny wybór i można oczywiście dokonać innego (przy okazji warto porozmawiać, dlaczego akurat te elementy osobowości zostały wyróżnione). Posługując się nadal kostką decydujemy o nasileniu każdej z cech (jedynka oznacza, że cecha jest bardzo mało widoczna, a szóstka sygnalizuje dominację).

Żeby jednak dać młodym ludziom poczucie decyzyjności, płeć pozostała przeze mnie nieokreślona. Każdy sam zdecyduje o tym, czy tworzy kobietę, czy mężczyznę. To do uczniów należy również określenie koloru oczu oraz włosów.  Dzięki temu, nawet jeśli jakimś cudem uda się wylosować dwa identyczne zestawy, zawsze jest szansa na zindywidualizowanie swojego bohatera.

Skończywszy kompletowanie postaci, przechodzimy do właściwej części ćwiczenia. Rozpoczynamy pracę nad charakterystyką. Zakładam, że skoro każdy poznał na wylot swojego ludzika, zredagowanie tekstu pozostanie tylko formalnością.

Gdybyście mieli ochotę pobawić się ze swoimi uczniami w losowanie, kartę zajdziecie <tu>.  Koniecznie dajcie znać, jak Wam poszło.

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy “z kośćmi na charakterystykę”