Hamlet lubi vlogi

hamlet lubi vlogi

Co lubią robić współczesne nastolatki? Skąd czerpią wiedzę? Z You Tuba 😀 Co zatem zrobić, by zachęcić młodych ludzi do poznania lektury? Poprosić o przygotowanie vloga 😉 

Kiedy moi licealiści oznajmili rozkosznie, że nie poznali na czas treści “Hamleta” nieco się zdenerwowałam. Niby zwyczajna sprawa. Przecież wiadomo, że dzieciaki nie czytają (ok, wiem, że to uogólnienie, któremu kłam zadają moi czwartoklasiści). Tym razem postanowiłam “zachęcić” chłopaków w sposób niestandardowy, za to odpowiadający ich zainteresowaniom. Mieli przygotować krótki film poświęcony lekturze.

Vlogi na start

Od jakiegoś czasu w rozmowach podczas zajęć,  dość często pojawiały się tematy nawiązujące do twórczości zamieszczanej na You Tube. Młodzi ludzie znają i komentują poczynania youtuberów (nie zawsze są im przychylni). Uznałam, że skoro to dla nich takie ważne, mogą spróbować swoich sił i również przygotować nagranie.

Zadanie okazało się nie tak oczywiste, jak by się wydawać mogło. Jedno to wiedzieć, co i jak zrobić. A drugie to stanąć przed kamerą i sprostać zadaniu. Przezwyciężenie oporu związanego z nagraniem swojego wystąpienia stało się najważniejszym i najtrudniejszym elementem zadania. Część grupy poradziła sobie znakomicie (nawet, jeśli uczniowie byli zdenerwowani, wcale tego nie widać). Część wykorzystała fortel i wystąpiła w masce (bo, nie lubią się oglądać). Część nie wywiązała się wcale i z tymi czeka mnie jeszcze rozmowa (zawsze warto się dowiedzieć, co było tego przyczyną).

Bardzo ciekawe jest to, że uczniowie w sposób bardzo konstruktywny, bez zbędnej złośliwości, odnosili się wzajemnie do swoich prac. Zwracali uwagę na detale techniczne (światło, jakość dźwięku, przejścia), gestykulację i konstrukcję wygłaszanych kwestii. W moich uwagach na plan pierwszy wysuwają się prawa autorskie, ponieważ podanie źródeł np. grafiki nie zostało uwzględnione (szkoda, w prezentacjach mamy to już opanowane).

Myślicie, że i Wasi uczniowie chcieliby spróbować swych sił w nagrywaniu? A może już poczynili pierwsze próby?

asia krzemińska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “Hamlet lubi vlogi”