odkryj karty z legendami

karty legend

Praca z uczniami klasy czwartej przynosi mi wciąż nowe niespodzianki. Nie inaczej było ostatnio, gdy omawiając legendy polskie doszłam do wniosku, że warto by było przyjrzeć się również mitycznym stworzeniom rodem z słowiańszczyzny. Co z tego wynikło?

Obserwując zabawy mojego syna, zauważyłam, że bez trudu zapamiętuje skomplikowane nazwy i moce stworzeń z uniwersum Pokemon. Na okrągło może opowiadać o ich możliwościach, ewolucjach i fantastycznych wyczynach. Wierzcie mi, czasami wolałabym tego nie słuchać 😉 Z drugiej jednak strony, postanowiłam tę fascynację wykorzystać 😀

Odkryj legendy, czyli karty na stół

Planując kolejne zajęcia z czwartakami, sięgnęłam po <Bestiariusz słowiański> (z tym, że moja wersja osiada osobno część pierwszą i drugą, ale to już mało istotny szczegół). Pomysł był bardzo prosty: poprosić, by dzieci wykonały własne karty (inspirowane tymi z Pokemonami), na których umieszczone zostaną stworzenia opisane w książce.

karty legend

Dodatkowym źródłem informacji uczyniliśmy <Baśniową Mapę Polski>, dumnie zdobiącą jedną ze ścian pracowni. Młodzi ludzie odnajdowali na niej interesujące ich postaci, o których później szukali informacji. Doskonałą pomocą okazały się przy okazji wyszukiwania narzędzia multimedialne. Dzieciaki mogły korzystać z telefonów i tabletów, ale okazało się, że nie wszystkie potrafią odnaleźć niezbędne fakty (albo nie trafiały na informacje, albo nie zdołały ich przeanalizować i zinterpretować). Pokłosiem naszego działania są oczywiście kolekcjonerskie, wyjątkowe karty.

karty legend

karty legend

Wprowadzenie elementu związanego z wykorzystaniem technologii uświadomiło mi, że konieczne są w mojej klasie również lekcje poświęcone umiejętności efektywnego zdobywania potrzebnych informacji. Cóż bowiem z tego, że otrzymali doskonałe narzędzie, jeśli nie potrafili w pełni z niego skorzystać?

Gdybyście mieli ochotę również w swoich klasach stworzyć talię wzorowaną na “Bestiariuszu”, przykładowe kart znajdziecie <tu>. Awers został przeze mnie narysowany, natomiast na rewersie znajdziecie grafikę zaczerpniętą od Martyny z <Mamarak>, która jest autorką genialnych <zakładek>. Ale to już zupełnie inna historia… 😉

asia krzemińska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.