pudełko dobrych myśli

pudełko dobrych mysli

Zastanawialiście się kiedyś, co uczniowie najbardziej lubią w szkole? Powiem Wam, przerwę 😀 I nic dziwnego, przecież funkcja towarzyska jest jedną z najważniejszych, które szkoła pełni.

Kiedy wspominam swoje szkolne lata, najwyraźniej widzę czas, który mogłam spędzić ze znajomymi. To własnie wtedy budowało się moje poczucie własnej wartości. Uczyłam się też funkcjonowania w rożnych grupach społecznych, odnajdowania się w mniej lub bardziej komfortowych sytuacjach. Bardzo ważne były wtedy (i nadal są) tzw. “głaski”, czyli  miłe słowa związane z zachowanie, wykonanie zadania (nie oszukujmy się, każdy lubi czuć się doceniany).

Doceniam i jestem doceniany

Pomyślałam, że warto by było wprowadzić w mojej klasie zwyczaj pisania do siebie nawzajem “uśmiechniętych liścików”. Już wcześniej, w moich poprzednich klasach wychowawczych, co jakiś czas proponowałam, by wszyscy zastanowili się, co miłego można powiedzieć/ napisać pozostałym ludziom w zespole. Były to jednak działania incydentalne. Tym razem uznałam, że akcja będzie miała charakter ciągły.

Korzystając z pretekstu, jakim jest Dzień Myśli Braterskiej (więcej na jego temat przeczytacie choćby <tu>), wprowadziłam do Potwornie Fajnej Klasy “Pudełko Dobrych Myśli”. To zwyczajny, tekturowy prostopadłościan z wyciętą szczeliną w górnej ścianie. Cała magia polega na tym, że można do niego wrzucać karteczki “DLA:       PONIEWAŻ…”. Służą one do tego, by anonimowo (lub nie) przekazać drugiej osobie (“dla”) kilka miłych słów (“ponieważ”). Liściki będą gromadzone przez cały tydzień, by w piątek, podczas godziny wychowawczej, powędrować do adresatów. Zastrzyk dobrej energii na zakończenie tygodnia na pewno się przyda 😉 Pisanie zaczęliśmy już dziś i tym razem, wyjątkowo, będzie czas do następnego piątku. Wtedy to pudełko opróżnimy i zaczniemy zbieranie od nowa 🙂

pudełko dobrych myśli

Z dawnych czasów pamiętam, że uwielbiałam dostawać takie karteczki. Równie wielką radość sprawiało mi wypisywanie ich dla innych. Prawdopodobnie również dzięki temu dziś staram się dostrzegać pozytywne cechy każdej osobie. I dobrze mi z tym 🙂 Liczę, że i moi uczniowie nauczą się dostrzegać pozytywy nawet w tych osobach, które niezbyt lubią (wiem, to trudne, ale nie niemożliwe). Przecież każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy 🙂

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy “pudełko dobrych myśli”