Lekturownik, czyli lekturowy niezbędnik ucznia

lekturownik

Egzaminy zbliżają się wielkimi krokami. Czy uczniowie pamiętają jeszcze coś z omawianych przez trzy lata lektur? A może warto coś powtórzyć? Na wszystko znajdzie się rada ?

Tak się składa, że dwie spośród moich pięciu klas wchodzą w etap powtórkowy. Zarówno maturzyści, jak i gimnazjaliści zaczynają nieśmiało przebąkiwać o czekających ich wkrótce egzaminach. Wspominają również, że może warto byłoby powtórzyć najważniejsze lektury. Pewnie, że warto!

Lekturownik

Do tej pory, dla jasnego zapisu i uporządkowania treści, korzystałam z przygotowanych wcześniej tabelek. Sprawdzały się bardzo dobrze, ale… było to przed czasami myślograficznymi 🙂 Dziś, zamiast wygenerowanej przez program tabeli, wolę skorzystać z własnoręcznie przygotowanej karty. Efekt powtórki będzie prawdopodobnie zbliżony, ale o ile przyjemniej obcuje się z rysunkami ?

lekturownik

Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas przygotowywania materiału dla uczniów? Myślę, że należy się skupić na najważniejszych informacjach (tytuł, autor, rodzaj literacki, epoka powstania- to nie podlega dyskusji). Warto również w zostawić trochę przestrzeni na krótki opis utworu (tak, by, na zasadzie skojarzeń, uczeń wiedział, o czym to w ogóle było). Z treści wynikają motywy (czyli: przy jakich tematach mogę wykorzystać ten tekst), a dopełnieniem całości jest galeria postaci.

Pokusiłam się dodatkowo o miejsce na refleksję po lekturze. Być może nie jest to najważniejszy element karty, ale myślę, że najlepiej pamiętamy te książki, które rozbudziły w nas jakieś emocje. Sadzę, że warto sobie te wrażenia przypomnieć, bo mogą one zbudować dodatkowe konotacje (włączamy pamięć emocji, jeśli coś takiego istnieje ?).

Popatrzyłam na gotową kartę (jeśli Wam się spodobała, możecie ją znaleźć i pobrać <tu>) i doszłam do wniosku, że tak właściwie, to można ją wykorzystać na każdym etapie edukacyjnym. Pomyślałam nawet, że być może w przyszłym roku już od września będziemy z uczniami prowadzić zeszyty lektury, do których, po omówieniu konkretnego tekstu, dołożymy wypełniony schemat. Co o tym sądzicie?

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy “Lekturownik, czyli lekturowy niezbędnik ucznia”