‘Bogurodzica’ dla opornych ;)

bogurodzica

Analiza tekstów literackich to fascynujące zajęcie, pod warunkiem…że napisane są w powszechnie rozumianym, przystępnym języku. “Bogurodzica” zdecydowanie do takich nie należy ?

Lubię pracować z licealistami. Pomimo różnych opinii na temat młodego pokolenia, cenię prezentowane poczucie humoru, łatwość w budowaniu kontekstów czy pomysłowość w sferze interpretacji. W tym roku dodatkowo cieszę się, ponieważ w pierwszej klasie znaleźli się uczniowie, z którymi pracowałam w gimnazjum (a nawet część szkoły podstawowej). Okazuje się, że wbrew wszystkiemu, w ich głowach zostało całkiem sporo informacji.

“Bogurodzica” dobrze narysowana

Przygotowując się do zajęć dotyczących “Bogurodzicy” wiedziałam, że wykorzystam przygotowaną już w zeszłym roku kartę pracy. Wtedy to, niesiona na skrzydłach myślografii, narysowałam treść pieśni. Dzięki przestrzennemu rozwiązaniu, udało się nie tylko omówić przywołane w zwrotkach zagadnienia, ale również odnieść się do ikonograficznego motywu deesis.

bogurodzica

Doświadczenie podpowiadało mi, że: przeczytanie, omówienie, dokonanie przekładu na współczesną polszczyznę nie gwarantują zrozumienia i zapamiętania, o czym mówi nasza carmen patrium. A jednak przełożenie słów na obrazy i umożliwienie młodemu człowiekowi objęcia wzrokiem, daje doskonałe rezultaty (o czym się przekonałam i przy czym trwam).

#tablicaDnia

W pierwotnej wersji rysnotka pojawiła się jako notatka tablicowa, wykonywana równolegle do odczytywania i omawiania kolejnych wersów. Uczniowie zostali wyposażeni we własne schematy i uzupełniali je zgodnie z ustaleniami. Można jednak rozdać młodym ludziom rysunki i poprosić, by spróbowali samodzielnie go opracować (później, rzecz jasna, wspólnie omówić wyniki). Oba rozwiązania są równie satysfakcjonujące, zarówno dla nauczyciela jak i uczniów ?

Gdybyście mieli ochotę wykorzystać ze swoimi uczniami narysowana kartę pracy, znajdziecie ją <tu>. Może i dla Was taka forma okaże się prawdziwym zbawieniem ?

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarze “‘Bogurodzica’ dla opornych ;)”