gramatyczne sudoku

gramatyczne sudoku

W ostatnim czasie próbuję udowodnić niedowiarkom, że również na języku polskim można kształtować umiejętność logicznego myślenia. Po kodowaniu przyszła więc kolej na sudoku ?

W ostatnim czasie mieliście szansę przekonać się, za pośrednictwem publikacji “Kodowanie na humanie”, że na lekcjach polskiego również można wprowadzać elementy programowania, a co za tym idzie, logicznego myślenia oraz dostrzegania porządku świata (żeby było jasne: i bez kodowania należy takich umiejętności uczyć). Tych, którzy nie zapoznali się jeszcze z umieszczonymi tam pomysłami, zapraszam poniżej.

Sudoku!

Teraz przyszedł czas na opracowanie kolejnego, logicznego ćwiczenia: sudoku. Prawdopodobnie jest Wam ono znane z licznych wariacji, głównie matematycznych. Okazuje się jednak, że wprost doskonale nadaje się do zadań z zakresu gramatyki.

Przygotowany przeze mnie schemat można wykorzystać na różne sposoby. Najprostszy z nich zakłada, że uzupełniamy tabelkę samymi nazwami części mowy (mamy do dyspozycji: rzeczownik, czasownik, przymiotnik i przysłówek- na początek wystarczy). Podane zostały te, których miejsca nie można zmienić, a uczniowie uzupełniają brakujące tak, by w każdej kolumnie i każdym wersie dany wyraz występował tylko raz.

Mając tak wstępnie rozwiązaną łamigłówkę, przechodzimy do dalszych działań. Pod każdą nazwę podstawiamy przykładowy wyraz, będący reprezentacją określonej części mowy. Warto zaznaczyć, żeby uczniowie zaproponowali swoje słowa tak, by się nie powtarzały. Uważam, że przy starszych klasach, warto zrezygnować ze wstępnego rozwiązania i przejść od razu do pracy z konkretnymi wyrazami.

sudoku

Zupełnie przy okazji okazało się, że doskonale przy tego rodzaju aktywności sprawdza się tabela, którą wykorzystywaliśmy, grając z Paniczem w <bingo>. Dzięki temu, że została ona zalaminowana, z łatwością można było wprowadzać niezbędne poprawki. Chyba przygotuję takie plansze również dla moich szkolnych dzieci. Coś czuję, że wielokrotnie z nich skorzystamy ?

To jak, macie ochotę na zabawę? Skusicie się i rozwiążecie zagadkę? <tu> znajdziecie przygotowane przeze mnie schematy 🙂

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy “gramatyczne sudoku”