Jedną z najważniejszych form wypowiedzi dla gimnazjalisty (ale również dla licealisty) jest rozprawka. Rozważania nad wybranym tematem to życiowa umiejętność, z której warto umieć korzystać. Oto jak pracujemy nad opanowaniem trudnej sztuki argumentacji.
Rozprawka jest teoretycznie najłatwiejszą formą pracy pisemnej. Temat + argumenty + wniosek = rozprawka. W praktyce jednak okazuje się, że sprawia dzieciakom kłopot. By rozprawić się z nim (tym kłopotem), poprosiliśmy o pomoc zakręconą Sabinkę. Klarownie pokazała nam, jak wspiąć się na wyżyny retoryki i zbudować doskonałe wypracowanie.
Rozprawka- narysujmy to!
Założenie było takie, by na szczeblach drabiny znalazły się kolejne elementy niezbędne dla argumentacyjnej formy wypowiedzi. By nasze starania nie poszły na marne, należy przejść po każdym z tych szczebli. Na końcu czeka nas satysfakcja i poprawnie skonstruowane wypracowanie.
O czym zatem należy pamiętać? O rozpoczęciu od hipotezy lub tezy, za którą umieszczone będą argumenty (za, przeciw albo i za i przeciw). Każdy przywołany przez nas przykład musi zostać zilustrowany. Warto pamiętać, że sformułowanie :”moim pierwszym/drugi/kolejnym argumentem jest” może zostać niezbyt korzystnie odebrane (zwykle powoduje powstanie błędu językowego). Lepiej jest pracować nad własnym warsztatem i proponować inne zwroty. A na koniec: wnioski, wnioski, wnioski. I gotowe! Proste prawda?
Dodatkowo, do każdego schematu, można dołączyć krótki komiks, w którym Sabinka opowiada krok po kroku, jak konstruować rzeczone wypracowanie. Jak sądzicie, ułatwi to uczniom tworzenie?
Jeśli spodobały Wam się rozprawkowe występy Sabinki, możecie je pobrać <tu> i wykorzystać na własnych zajęciach ☺
9 komentarzy “Rozpracowana rozprawka”
Podziwiam talent! Pobrałam, bo ja tak nie umiem, dzięki! 🙂
Oj tam, oj tam. Każdy umie, ale nic nie stoi i na przeszkodzie, by się poczęstować 🙂
Świetny materiał. Pobrałam i wykorzystałam w 6 klasie. Dzieciaki miały frajdę z rysowania i pisania rozprawki. Dziękuję 🙂
Polecam się 🙂
Rewelacja, już czekam na wrzesień, żeby wykorzystać pomysły na lekcjach ��
Na szczęście długo nie trzeba będzie czekać 🙂 Pozdrawiam.
Dziękuję 🙂
Bardzo dziękuję za ten wpis i materiał do pobrania 🙂
Dopiero zaczynam swoją pracę, a Pani blog jest dla mnie inspiracją!
🙂
Bardzo mi miło 🙂 Dziękuję i polecam się na przyszłość 😀