Rozpracowana rozprawka

rozprawka

Jedną z najważniejszych form wypowiedzi dla gimnazjalisty (ale również dla licealisty) jest rozprawka. Rozważania nad wybranym tematem to życiowa umiejętność, z której warto umieć korzystać. Oto jak pracujemy nad opanowaniem trudnej sztuki argumentacji.

Rozprawka jest teoretycznie najłatwiejszą formą pracy pisemnej. Temat + argumenty + wniosek = rozprawka. W praktyce jednak okazuje się, że sprawia dzieciakom kłopot. By rozprawić się z nim (tym kłopotem), poprosiliśmy o pomoc zakręconą Sabinkę. Klarownie pokazała nam, jak wspiąć się na wyżyny retoryki i zbudować doskonałe wypracowanie.

Rozprawka- narysujmy to!

Założenie było takie, by na szczeblach drabiny znalazły się kolejne elementy niezbędne dla argumentacyjnej formy wypowiedzi. By nasze starania nie poszły na marne, należy przejść po każdym z tych szczebli. Na końcu czeka nas satysfakcja i poprawnie skonstruowane wypracowanie.

rozprawka

O czym zatem należy pamiętać? O rozpoczęciu od hipotezy lub tezy, za którą umieszczone będą argumenty (za, przeciw albo i za i przeciw). Każdy przywołany przez nas przykład musi zostać zilustrowany. Warto pamiętać, że sformułowanie :”moim pierwszym/drugi/kolejnym argumentem jest” może zostać niezbyt korzystnie odebrane (zwykle powoduje powstanie błędu językowego). Lepiej jest pracować nad własnym warsztatem i proponować inne zwroty. A na koniec: wnioski, wnioski, wnioski. I gotowe! Proste prawda?

Dodatkowo, do każdego schematu, można dołączyć krótki komiks, w którym Sabinka opowiada krok po kroku, jak konstruować rzeczone wypracowanie. Jak sądzicie, ułatwi to uczniom tworzenie?

Jeśli spodobały Wam się rozprawkowe występy Sabinki, możecie je pobrać <tu> i wykorzystać na własnych zajęciach ☺

 asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy “Rozpracowana rozprawka”