gra o charakterystykę

gra o charakterystykę

Każdy dzień przynosi coś pozytywnego. Dzisiejszy przyniósł grę o charakterystykę z Ambrożym Kleksem w roli głównej.

Na pomysł wykorzystania gry planszowej do skonstruowania wypracowania wpadłam już jakiś czas temu (o czym możecie przeczytać <tu>). Wtedy to powtarzałam z moimi gimnazjalistami materiał do egzaminu (szumnie nazywanym najważniejszym w ich życiu, ku nieustannym rozterkom młodych ludzi). Tym razem zmieniałam nieco zasady, tak by czwartoklasiści łatwiej przeszli przez pierwszą w swym życiu dłuższą pracę pisemną.

Gra pełna cech charakteru 😉

Dzisiejsza rozgrywka miała na celu zebranie jak najwięcej informacji o głównym bohaterze książki Brzechwy. Planszą była tablica, pionkami magnesy, kostka nieco podrosła (choć nie mieliśmy wcale pompki do powiększania ?). Uczniowie pracowali w zespołach, w których mogli się naradzać przed podaniem ostatecznej odpowiedzi.

gra o charakterystykę

Reguły były proste. Pola na planszy podzieliłam na cztery kolory. Każdy kolor oznacza inny element charakterystyki (zgodnie ze wzorem: wstęp, opis wyglądu, opis charakteru, zakończenie). Wcześniej rozmawialiśmy o słownictwie, z jakiego korzystamy budując tę formę wypowiedzi. Omówiliśmy też dokładnie budowę charakterystyki, pozostało tylko zagrać, by zdobyć wiadomości (przy okazji łatwo było się zorientować kto przeczytał i na ile zrozumiał tekst).

Aby móc się przemieszczać, należało najpierw wykonać rzut kostką. Liczba oczek odpowiadała liczbie pól, o które przesuwano pionek. Nim jednak zmienił on położenie, trzeba było poprawnie podać informację (zgodnie z przyjętą wcześniej zasadą, odpowiednio do części planszy). Utrudnienie polegało na tym, że fakty nie mogły się powtarzać. Przytoczenie złej lub powtórzonej odpowiedzi skutkowało utratą kolejki (pionek pozostawał na miejscu).

By nic nam nie umknęło, odpowiedzi zapisywane były w zeszytach (skonstruowaliśmy odpowiednia tabelkę w tym celu). Mając tak bogaty zbiór wiadomości, napisanie pracy będzie prawdziwą przyjemnością. I o to chodzi.

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy “gra o charakterystykę”