..i stracił głowę z miłości… ‘Kamizelka’ vs ‘Danny Boy’

Danny Boy

Dostrzeganie elementów wspólnych dla literatury i innych tekstów kultury, to bardzo trudne zadanie. Jeśli chcemy być  świadomymi odbiorcami kultury warto nad nim popracować.


Omawiałam ostatnio z gimnazjalistami “Kamizelkę” Prusa. Ta pozytywistyczna nowela nie sprawia uczniom większych problemów interpretacyjnych. Klasyczna budowa tekstu, akcja opleciona wokół przedmiotu- symbolu, puenta. Dość łatwo odnaleźliśmy wszystkie elementy.
Przy okazji poszerzyliśmy wiedzę wprowadzając terminy: “teoria sokoła” (odnoszącą się właśnie do klasycznej budowy utworu) i kompozycja szkatułkowa (czyli taka, która eksponuje podwójną narrację, opowieść w opowieści, więcej na jej temat przeczytacie <tu>). 
Ustaliliśmy wspólnie, że “Kamizelka” to opowieść o miłości i poświęceniu, o małżeństwie i roli kłamstwa w dobrej wierze. I wtedy przyszedł czas na projekcję filmu <Danny Boy> (zachęcam do zapoznania się z nim) . Jest to animacja łódzkiego Se-Ma-Fora, ale z bajką dla dzieci nie ma nic wspólnego. Zadaniem młodych ludzi było odnalezienie elementów wspólnych dla obu dzieł oraz wskazanie różnic. 

Podobieństwa:

  • motyw miłości;
  • opowieść zbudowana wokół jednego przedmiotu;
  • poświęcenie w imię uczucia;
  • kompozycja (wstęp, rozwinięcie, punkt kulminacyjny i puenta).

Różnice:

  • realia;
  • bohaterowie;
  • motywacja postępowania postaci;
  •  przedmiot, wokół którego zbudowano opowieść.
Szczerze powiedziawszy rozmowa dotycząca filmu przebiegała dość burzliwie. Młodzi ludzie uznali, że film pozbawiony jest sensu i potrzebowali dodatkowych wskazówek, aby móc poprawnie zinterpretować jego przesłanie. Mimo wszystko nie żałuję. Teraz wiem, że takie ćwiczenia są bardzo potrzebne, również po to, aby uwrażliwić uczniów  i lepiej przygotować do odbioru tekstów kultury.
A Wy jak myślicie? O czym opowiada “Danny Boy”?
wasz belfer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarze “..i stracił głowę z miłości… ‘Kamizelka’ vs ‘Danny Boy’”