domino ortograficzne

domino ortograficzne

Ortografia. Temat niemal szkolnego tabu 😉 Przyswojenie zasad i właściwe korzystanie z nich to jedna z umiejętności, które przysparzają młodym ludziom wiele kłopotów. Jak sobie z nią radzić?

Ćwiczenia utrwalające zasady pisowni bywają żmudne, ale konieczne. Ponieważ staram się dla każdego nieciekawego zajęcia znaleźć atrakcyjniejsza alternatywę, również zadania z ortografią doczekały się takowej. Już jakiś czas temu dostrzegłam, że doskonale nadaje się do tego układanie domina. Był tylko jeden kłopot. Nie miała sposobu na szybkie przygotowanie potrzebnych zestawów.

Gotowe domino w mgnieniu oka

Cała zabawa jest dość prosta. Na kolejnych kostkach zapisane są sylaby, które tworzą, po odpowiednim dopasowaniu, słowa z trudnością (u mnie było to “ch” i “h”). Jedyne ograniczenie polega na tym, że wykorzystujemy wyłącznie dwusylabowe wyrazy (planuje przetestowanie innego patentu, ale o tym w swoim czasie). Do tej pory przygotowywałam kolejne komplety rozpisując sylaby ręcznie na kolorowych kartonikach. Ostatnio znalazłam jednak dosyć prosty, ale skuteczny <generator>, dzięki któremu w trzy minuty mogę wyczarować nowy komplet (nie tylko ortograficzny).

Dlaczego warto z niego skorzystać? Przede wszystkim dlatego, że bez konieczności logowania otrzymujemy możliwość przygotowania klocków według własnego pomysłu. Na kostkach domina umieszczamy albo tekst, albo tekst i grafikę, zależnie od tego, czego potrzebujemy (ogranicza nas tylko wyobraźnia). Niewielkim minusem jest to, że “za jednym zamachem” przygotowujemy tylko dziesięć elementów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by kilka małych zestawów weszło w skład jednego większego 😀

Co prawda moje testowe zestawy stanowią ćwiczenie ortograficzne, mam już jednak pomysły jak jeszcze inaczej spożytkować odkryte narzędzie (np. zestawiając bohaterów z tytułami, albo tytuł z epokami literackimi, wiele jest możliwości). Myślę nawet, że taka pomoc przyda się nie tylko na zajęciach językowych, ale również wszędzie tam, gdzie można tworzyć powiązane pary (czyli właściwie na każdych zajęciach 😉 ).

Gdybyście chcieli zerknąć, jak wygląda gotowy komplet, w linku znajdziecie przykładowe <domino ortograficzne>. Dajcie znać, czy się przydało, a z czasem uzupełnię kolekcję 😉

PS Innym sposobem na ćwiczenie zasad pisowni jest kodowanie. O tym pomyśle przeczytacie <tu>.

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “domino ortograficzne”