zakręcone imiesłowy

zakręcone imiesłowy

Zmagam się ostatnio z imiesłowami. Przymiotnikowymi. Rzecz jasna sprawa nie byłaby skomplikowana, gdyby nie to, że się pięknie dzielą na dwie grupy: czynne i bierne. Ponieważ, jak wiecie, jestem fanką różnego typu wariacji lekcyjnych, pomyślałam, że może dzięki skojarzeniom łatwiej nam będzie tę wiedzę posiąść i utrwalić. Żeby specjalnie nie przedłużać wstępu, zamieszczam poniżej opis mojej lekcji.


Rozpoczynam dość standardowo od pytań dotyczących imiesłowów przymiotnikowych. 

*Co to za część mowy?*Na jakie pytania odpowiada?


*Jaką inną część mowy przypomina?
Kiedy już ustalimy najważniejsze informacje przechodzimy do ćwiczeń praktycznych 🙂 
Pierwsze zadanie polega na podzieleniu wyrazów zamieszczonych na tablicy na trzy grupy: imiesłowy przymiotnikowe czynne, bierne oraz inne wyrazy. Zapisane na tablicy kartki mają zapisy w dwóch kolorach, więc uczniowie opracowują tylko przydzieloną im grupę (przy okazji ćwiczymy selekcjonowanie informacji). 
Sprawdzając poprawność wykonania zadania układam wyrazy tak, aby kształtem budziły skojarzenia. Imiesłowy czynne układam w ludzika. Imiesłowy bierne w stół (lub most, jak kto woli). Proszę, aby uczniowie ułożyli po dwa zdania z każdym typem imiesłowów.
zakręcony imiesłowyKolejne ćwiczenie to puzzle. Na odwrotnej stronie przygotowanych wcześniej obrazków układanek zostały zapisane imiesłowy. Uczniowie, pracujący w parach, segregują wyrazy zgodnie z tym, czy imiesłów jest czynny, czy bierny. Aby sprawdzić poprawność wykonania, należy przewrócić elementy na stronę z obrazkiem i spróbować go złożyć. Jeśli się udało, to fantastycznie. Wyrazy zostały prawidłowo zaklasyfikowane. 
Dodatkowym walorem drugiego ćwiczenia jest możliwość kolorowania powstałego obrazka, więc dodatkowe doskonalenie sprawności manualnej 🙂
W ramach pracy domowej proszę, żeby moje szkolne kotki ułożyły bajkę o imiesłowie.


Dobrej zabawy!  


PS Chyba założę kategorię: “INSPIRACJE”, w której umieszczę wszelkie autorskie pomysły na lekcje. Co Wy na to?

wasz belfer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarze “zakręcone imiesłowy”