drogi do sztuki

Ostanie tygodnie roku szkolnego to doskonały czas, by realizować projekty. Materiał bywa już niemal zrealizowany, łatwo więc znaleźć dobry moment na edukacyjny spacer po okolicy 😉 Choć, jeśli mam być szczera, zawsze warto pracować projektowo.

sztuka ulicy

Edukacja regionalna to ten element, na który zwykle brakuje czasu albo realizuje się go bardzo powierzchownie (głównie ze względu na brak pomysłu). A gdyby tak… pokazać młodym ludziom, że otoczenie, w którym żyją wcale nie jest szarą, nieciekawą przestrzenią?

Tak się składa, że od jakiegoś czasu obserwuję tendencję, w myśl której dzieci są dostarczane niemal pod same drzwi budynku szkoły i stąd również odbierane do domu. Z moich dociekań wynika, że zjawisko zatacza coraz szersze kręgi. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie znają swoje miasto niemal wyłącznie z okien samochodu (i to w dość ograniczonym stopniu, bo wzdłuż określonej trasy). By to zmienić, zaplanowałam “spacer edukacyjny”.

Przedsięwzięcie jest o tyle nietuzinkowe, że jako efekt końcowy powstanie internetowy przewodnik. Nie taki zwykły, co to, to nie. Założyłam bowiem, że hasłem przewodnim wędrówki będzie: sztuka. Konkretnie rzecz ujmując: sztuka uliczna pod postacią murali. A że wielkoformatowymi malowidłami ściennymi Łódź stoi, będziemy mieli co robić 😀

Bardzo mi zależy, by włączyć do działania całą społeczność szkolną. Między innymi dlatego, zaprosiłam do udziału w inicjatywie uczniów klas 4-8 mojej szkoły. A ponieważ lubię być dobrze zorganizowana, każdy zespół otrzyma indywidualnie wytyczoną trasę, obejmującą określoną liczbę miejsc do zwiedzenia. Po wycieczce uczniowie opracują strony przewodnika, kierując się poznanymi wcześniej wytycznymi i schematem.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, udało się włączyć do projektu elementy nie tylko związane z językiem polskim czy plastyką, ale również informatyką (kopiowanie obrazu, formatowanie tekstu, wyszukiwanie informacji) oraz geografią (odczytywanie mapy, wyszukiwanie miejsc w terenie). Wszystko w wymiarze praktycznym (teorię przecież doskonale znają 😉 ).

Gdybyście mieli ochotę zobaczyć, jakimi ścieżkami będziemy dochodzić do sztuki, zerknijcie na <plan wyprawy> (znajdziecie tam komplet tras wraz ze szczegółowymi adresami oraz mapami). Muszę przyznać, że już się nie mogę doczekać tego spaceru 🙂 Czy i w Waszych miastach można przeprowadzić podobne wędrówki? A może podzielicie się planem podobnego przedsięwzięcia i stworzymy wspólnie bazę ciekawych miejsc? Chętnie pooglądam sztukę uliczną również w innych miastach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.