zawieszona charakterystyka

zawieszona charakterystyka“Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”- doskonała okazja do wypróbowania nowego pomysłu. Z czym kojarzy się bowiem ta książka? Z zabawą w chowanego? Owszem. A gdzie chowały się dzieci? Oczywiście w szafie. Zatem rekwizyty w realizacji tego zadania były typowo garderobiane. 

W czeluściach Internetu znalazłam kiedyś pomysł na “zawieszoną lekturę”. Z grubsza chodziło o to, że uczniowie przytwierdzali do wieszaka (takiego, jaki znaleźć można w każdej szafie) informacje o tekście (tak przynajmniej zapamiętałam). Ponieważ omawiamy właśnie pierwszą część przygód Łucji, Zuzanny, Piotra i Edmunda, idea “zawieszenia” informacji okazała się całkiem kusząca (również dzięki nawiązaniu do treści omawianego utworu). Tym bardziej, że  na horyzoncie pojawiła się własnie, ni mniej, ni więcej, a charakterystyka.

Charakterystyka? Na wieszaku?

Klasa, podzielona na zespoły, opracowywała obraz postępowania oraz uosobienie bohaterów. Dla ułatwienia, różne typ wiadomości zapisywane był na papierze w różnych kolorach (co dodatkowo utrwala podział elementów wypracowania). Każda grupa zachowała autonomię w sposobie opracowywania swoich zapisków. Jedni podzielili się tak, że członkowie pracowali indywidualnie nad wybranym obszarem wypracowania, drudzy wspólnie przechodzili przez wszystkie jego części. Najważniejszy był efekt. Do niego zaliczaliśmy komplet czterech sfer tematycznych (informacje wstępne, opis wyglądu, zachowanie i opinia o postaci).

Kiedy wszystkie wieszaki były już gotowe, nadszedł czas prezentacji. Każdy z zespołów opowiadał o wylosowanej postaci, posiłkując się zgromadzonymi faktami. Pozostałe dzieci weryfikowały prawdziwość wiadomości lub dodawały to, co w ich przekonaniu było jeszcze istotne.

Tak przygotowani przystąpiliśmy do treningu pisarskiego. Uczniowie Potwornie Fajnej Klasy staną się chyba specjalistami w dziadzinie budowania charakterystyk 🙂 No i dobrze, któż bowiem wie, jakie umiejętności sprawdzać będzie, czekający ich kiedyś egzamin?

PS Zupełnie na marginesie: spróbujcie zgadnąć, co zajęło dzieciom najwięcej czasu podczas tworzenia charakterystyk. Ciekawa jestem, czy się domyślicie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy “zawieszona charakterystyka”