pudełko dobrych myśli

pudełko dobrych mysli

Zastanawialiście się kiedyś, co uczniowie najbardziej lubią w szkole? Powiem Wam, przerwę 😀 I nic dziwnego, przecież funkcja towarzyska jest jedną z najważniejszych, które szkoła pełni.

Kiedy wspominam swoje szkolne lata, najwyraźniej widzę czas, który mogłam spędzić ze znajomymi. To własnie wtedy budowało się moje poczucie własnej wartości. Uczyłam się też funkcjonowania w rożnych grupach społecznych, odnajdowania się w mniej lub bardziej komfortowych sytuacjach. Bardzo ważne były wtedy (i nadal są) tzw. “głaski”, czyli  miłe słowa związane z zachowanie, wykonanie zadania (nie oszukujmy się, każdy lubi czuć się doceniany).

Doceniam i jestem doceniany

Pomyślałam, że warto by było wprowadzić w mojej klasie zwyczaj pisania do siebie nawzajem “uśmiechniętych liścików”. Już wcześniej, w moich poprzednich klasach wychowawczych, co jakiś czas proponowałam, by wszyscy zastanowili się, co miłego można powiedzieć/ napisać pozostałym ludziom w zespole. Były to jednak działania incydentalne. Tym razem uznałam, że akcja będzie miała charakter ciągły.

Korzystając z pretekstu, jakim jest Dzień Myśli Braterskiej (więcej na jego temat przeczytacie choćby <tu>), wprowadziłam do Potwornie Fajnej Klasy “Pudełko Dobrych Myśli”. To zwyczajny, tekturowy prostopadłościan z wyciętą szczeliną w górnej ścianie. Cała magia polega na tym, że można do niego wrzucać karteczki “DLA:       PONIEWAŻ…”. Służą one do tego, by anonimowo (lub nie) przekazać drugiej osobie (“dla”) kilka miłych słów (“ponieważ”). Liściki będą gromadzone przez cały tydzień, by w piątek, podczas godziny wychowawczej, powędrować do adresatów. Zastrzyk dobrej energii na zakończenie tygodnia na pewno się przyda 😉 Pisanie zaczęliśmy już dziś i tym razem, wyjątkowo, będzie czas do następnego piątku. Wtedy to pudełko opróżnimy i zaczniemy zbieranie od nowa 🙂

pudełko dobrych myśli

Z dawnych czasów pamiętam, że uwielbiałam dostawać takie karteczki. Równie wielką radość sprawiało mi wypisywanie ich dla innych. Prawdopodobnie również dzięki temu dziś staram się dostrzegać pozytywne cechy każdej osobie. I dobrze mi z tym 🙂 Liczę, że i moi uczniowie nauczą się dostrzegać pozytywy nawet w tych osobach, które niezbyt lubią (wiem, to trudne, ale nie niemożliwe). Przecież każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy 🙂

asia krzemińska

8 thoughts on “pudełko dobrych myśli

 1. Asiu, przytulam Twój pomysł w całości. Pudełko Dobrych Myśli zagości w mojej klasie bo to niezwykle ważna umiejętność – dostrzec dobre strony innych. Jak wiesz zapewne, jestem nauczycielką z długoletnim doświadczeniem. Jednego jestem pewna – bardzo trudno przychodzą nam pochwały, dobre myśli o innych. Kiedyś było to naturalne -tak myślę. Teraz musimy tego uczyć.
  Asiu, od jutra w mojej klasie jest “Pudełko Dobrych Myśli”.
  Pozdrawiam
  Ula

  1. Pomysł bardzo mi się podoba i chętnie podkradnę. Jednak, Asiu i Pozostali, co z uczniami nieco mniej w klasie lubianymi, pozostającymi z boku? Ja mam takich w klasie – jeden po prostu lubi być sam, inny troszku zapracował sobie na mniej sympatii ze strony kolegów. Co, gdy otwieramy pudełko i czytamy karteczki, a te osoby już któryś raz nic nie dostały… Jak zapobiec takiej sytuacji?

   1. Zadaniem nauczyciela jest zadbać o to, by każdy dostał swoja kartkę (choćby jedną). Myślę, że warto zwracać dzieciom uwagę na to, jak czułyby się, gdyby to one nie otrzymały liściku. Mam to szczęście, że część dzieci z mojej klasy poprosiła od razu o tyle kartek, le jest pozostałych dzieci. Nie ukrywam, że i ja wypisuję miłe słowa dla wszystkich wychowanków 😀

  2. Zdaję sobie sprawę, że dużo łatwiej jest znaleźć to, co nam przeszkadza, niż to, co w kimś lubimy. Takie ćwiczenie to też niezły trening dla dorosłych 😀

 2. Bardzo spodobał mi się ten pomysł, ponieważ jak Pani tylko sporadycznie, czyli raz w roku robię lekcję, na której uczniowie piszą coś miłego o każdym koledze/koleżance z klasy. Pani pomysł wspaniale pasuje mi własnie do cyklu lekcji, które zamierzam przeprowadzić, by integrować klasę. Będzie wspaniałym podsumowaniem. Bardzo dziękuję za tę inspirację. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.