
Po raz pierwszy tak dobitnie wszyscy odczuwamy, że kontakt z drugim człowiekiem jest niezwykle ważny (żeby nie powiedzieć, że niezbędny). Jak to zatem zrobić, by móc spotkać się z uczniami, pomimo zamkniętych szkół?
Ostatnie półtora tygodnia to chyba jeden z największych testów na cierpliwość, zrozumienie i empatię. Każdy z nas, nieco zagubiony, próbował zorganizować własną pracę i pracę zdalną dzieci. Mamy już swoje przemyślenia, wiemy, co działa, a co mniej. Z całą mocą uświadamiamy sobie, że jednak to człowiek jest najważniejszy. W takim przekonaniu przynajmniej ja się utwierdzam.
bądźmy ze sobą…online
Gdy myślę o mijającym własnie tygodniu, z ogromną jasnością dostrzegam, że kontakt z dzieckiem (choćby za pośrednictwem wideokonferencji) jest tym, na czym powinno nam najbardziej zależeć. Nie tylko my potrzebujemy jakiejś normalności, ten młody człowiek też (a może on przede wszystkim) chce znów poczuć grunt pod nogami, a zobaczenie “swojej pani ze szkoły” w dużym stopniu to ułatwia.
Między innymi dlatego od samego początku byłam zdania, że połączenia wideo należy z dziećmi aranżować (w miarę możliwości, rzecz jasna). I choć moje pierwsze próby spotkały się z częściowym tylko powodzeniem (jak się okazuje, komunikator na literę “m” obsługuje wideorozmowy dla ośmiu osób tylko). Nie zniechęciło mnie to jednak, wręcz zachęciło do dalszych poszukiwań.
zapraszam na spotkanie 🙂
Tym sposobem, kierując się poleceniami innych nauczycieli, odkryłam <zoom.us>. Proste narzędzie do prowadzenia rozmów. W wersji darmowej równocześnie możemy zmieścić w pokoju spotkań 25 osób i rozmawiać przez 40 minut. Tylko tyle lub aż tyle. Na nasze potrzeby, wystarczająco 😀 O tym, jak samemu przygotować taką lekcję, opowiadam poniżej.
Powiem Wam uczciwie, że choć prowadzenie zajęć online jest znacznie bardziej wyczerpujące, niż działania przy tablicy, cieszę się, że chociaż tak mogłam zobaczyć zarówno moją Potwornie Fajną Klasę, jak i pozostałe zespoły. Wiele musimy się jeszcze nauczyć w tej nowej dla wszystkich sytuacji, dobrze jednak, że wiemy, że możemy liczyć wzajemnie na swoją pomoc. Jak nigdy wcześniej widzę bowiem, jak bardzo ci młodzi ludzie są sobie życzliwi i jak starają się wzajemnie wspierać. Największy walor i jasna strona sytuacji 🙂

8 komentarzy “zobaczmy się…online”
Dziękuję za kolejną inspirację i impuls do działania. Nie znałam zoom.us, a teraz czuję, że mam odpowiednie narzędzie do wykorzystania w tych trudnych czasach.
Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
Dzień dobry, próbowałam dziś od rana zoom na moich domownikach, w sumie 4 osoby, w różnych pokojach. Nie działa głos. Nie mogliśmy dojść do tego jak zrobić, żeby usłyszeć inne osoby niż prowadzącego.
Będę wdzięczna za pomoc.
Może trzeba sprawdzić ustawienia? Czy nie macie automatycznie na słuchawki przestawione?
Dziękuję, za przydatną instrukcję. W prosty sposób wyjaśniła Pani to, co jest mi bardzo przydatne. Czy tylko ja nie widziałam podglądu Pani ekranu? Cały czas był ten sam obraz? Może powinnam coś zrobić? Jestem już dinozaurem, więc proszę o podpowiedź. Serdecznie pozdrawiam 🙂
Już poprawiłam i jest widać, co robię 🙂 Dziękuję za sygnał 🙂
Znam zoom.us, jednak nie mogę z nim pracować, bo klasy, w których uczę mają po 28 osób ??
Doszły mnie słuchy, że podczas jednej lekcji możliwa jest obecność aż do 100 osób, może warto to sprawdzić 😉