Obóz herosów- gamyfikacja w drodze na Olimp

gamifikacja

Co byście powiedzieli, gdyby Wasi uczniowie przez cały rok rozwijali swoje kompetencje w oparciu o zadania i wyzwania? Gdyby zamiast tradycyjnie realizowanych treści wybrali się na wędrówkę w głąb fabuły? Wariactwo? Nie sądzę!


Od jakiegoś czasu rozważałam całkiem nowe podejście do realizacji programu w gimnazjum. Takie, w którym uczniowie zdobywają wiedzę całkiem przy okazji. Pokonując pewną drogę, musieliby wykonać różnorodne zadania prowadzące np. do rozwiązania zagadki. Krótko mówiąc zamarzyłam o gamifikacji  🙂 
Czy jest owa gamifikacja? Za trudnym słowem kryje się bardzo przyjemna idea. Chodzi o to, by elementy konstrukcji gier przenieść na proces edukacyjny. Po co? Aby zwiększyć motywację do pracy (więcej na ten temat przeczytacie <tu>). Wszyscy lubimy grać, dlaczego tego nie wykorzystać?

gamifikacja

Tak narodził się pomysł na Obóz Herosów. Być może pamiętacie, że czytałam jakiś czas temu przygody <Percy’ego Jacksona>. Pochłonęły mnie i zainspirowały do rozpisania planu pracy na najbliższy rok w oparciu o zmagania z mitami greckimi. W ten sposób moi gimnazjaliści staną się mieszkańcami obozu, którzy, podejmując rozmaite wyzwania (powiązane z podstawą programową), pokonają trasę z Hadesu przez królestwo Posejdona, ziemskie włości Hery i Pola Elizejskie, aż dotrą na Olimp.

gamifikacja

Prace kontrolne ograniczone do minimum. Zadania dodatkowe przemyślane i opracowane. Harmonogram zdobywania punktów oszacowany. Przełożenie punktów na oceny końcowe- wykonane. Jesteśmy niemal gotowi do startu (wiem, wiem, wakacje się zaczynają, nie kończą).

gamifikacja

Dodatkowo, poza zajęciami z języka polskiego, dzieciaki wezmą udział w projekcie gimnazjalnym tematycznie powiązanym z proponowaną przeze mnie ścieżką zdobywania wiedzy. Cud, miód i orzeszki. Czeka mnie boskie dziesięć miesięcy. I wiecie co? Już nie mogę się doczekać.
wasz belfer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

8 komentarzy “Obóz herosów- gamyfikacja w drodze na Olimp”