naturalnie, że maturalnie :)

Ostatnie inspiracje, związane z budową zdania (znajdziecie je <tu>), zachęciły mnie do dalszych eksperymentów 🙂 Pomyślałam, że skoro ze zdaniem się udało, to dlaczego nie spróbować z innymi zagadnieniami? Na tapecie nadal są przedmaturalne powtórki, więc postanowiłam wykorzystać element zabawy do ponownego uporządkowania wiadomości o epokach literackich.

Maturalne klocki

Tym razem największe, podstawowe klocki były kolejnymi okresami historyczno -literackimi. Kolejne, kierując się wielkością, przyporządkowane były poglądom filozoficznym lub głównym hasłom, twórcom i dziełom. Oczywiście nie wszystkie hasła i twórcy (że o utworach nie wspomnę) znalazły się w układance. Zależało mi raczej na stworzeniu przestrzeni do nowej rozmowy. Dałam moim kotkom szansę wykazania się dodatkową wiedzą.

Nie samymi klockami jednak powtórki stoją 🙂 Inną formą porządkowania wiadomości okazały się być słomki. Zwykłe plastikowe rurki do napojów zostały zaopatrzone w kartki z informacjami. Znaczna ich część dotyczyła dramatu (akurat taki kierunek obrałam na jednej z lekcji). Zadaniem uczniów  było w pierwszej kolejności ocenić, które z podanych fiszek dotyczą omawianego rodzaju.

W dalszej kolejności moje kotki miały podzielić prawidłowo wybrane cechy na te, które dotyczą dramatu antycznego, elżbietańskiego i romantycznego (umieścić je w odpowiednio opisanych kubeczkach). Uczniowie pracowali w grupach, przy czym każda z grup miała inne fiszki. Na koniec uporządkowanymi faktami uzupełnialiśmy wspólnie przygotowaną wcześniej tabelę (jak mówią niektórzy; dzień bez notatki, dniem straconym, hehe).

Czy przy tych wszystkich wygibasach lekcyjnych można spodziewać się jakiegoś efektu? Czy uczniowie coś zapamiętają? Owszem. Sprawdziłam ostatnio. Napisali podsumowanie. Nie zliczyli tylko ci, których nie było na zajęciach praktycznych. Można? Można 🙂

 

 asia krzemińska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “naturalnie, że maturalnie :)”