krwawy portret

krwawy portret

Lubię prowadzić zastępstwa. To dodatkowa szansa i motywacja, by zrobić coś szalonego 😀

Muszę zacząć od tego, że planowałam zrealizować ten pomysł, odkąd na niego natrafiłam. Co prawda sądziłam, że idealnie sprawdzi się na zajęciach dla dyslektyków, okazało się jednak, że przy odrobinie fantazji, doskonale sprawdzi się również na języku polskim 😉 A wystarczył impuls, zastępstwo za chorą koleżankę 😉

Namalowana charakterystyka.

Tak się składa, że omawiam z gimnazjalistami “Balladynę”. Wstęp mamy już za sobą (tworzyliśmy plan wydarzeń oraz streszczenie z kostkami, podobne to tego, o którym przeczytacie <tu>). Przyszedł czas na scharakteryzowanie bohaterów. Najlepiej z efektem WOW.

krwawy portret

Jak to zwykle bywa, zrodził się prosty i efektowny pomysł na połączenie działań artystycznych (tak, tak, znów plastyka na polskim) z krytycznoliterackimi (na miarę nastoletnich znawców literatury). Po wejściu do pracowni rozdałam uczniom zarys głowy i poprosiłam, by dorysowali twarz (z uwzględnieniem znaków szczególnych głównej bohaterki dramatu Słowackiego). Następnie młodzi ludzie mieli za zadanie “wyczarować” przy pomocy czerwonej farby (nieco rozwodnionej), słomki do napojów oraz własnych płuc fryzurę w stylu morderczyni.

Portret w wielu odsłonach.

Przyznam, że powstała imponująca galeria. Kontynuując ćwiczenie, omówiliśmy znaczenie koloru czerwonego, zbadaliśmy szczegółowo, czy żadnej ze sportretowanych zbrodniarek nie brakuje znamienia na czole, podziwialiśmy kunszt wykonania. Uczniowie byli bardzo zaangażowani i chętnie opowiadali o swoich dziełach.

balladyna

Dalsza część lekcji przebiegła dość zwyczajnie. Młodzi ludzie opracowali w zespołach cechy charakteru Balladyny, Aliny i Kirkora (ze szczególnym naciskiem położonym na uzasadnienie przykładami zachowań i cytatami). Notatki prezentowane były na forum, dzięki czemu wszyscy uczniowie mieli szansę dodać swoje spostrzeżenia i zapisać najważniejsze elementy osobowości wszystkich omawianych postaci. Czy wiedza ta okaże się przydatna podczas tworzenia charakterystyki? Wkrótce się okaże 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.