komiksy poszły w ruch

komiksyOmawianie lektury nie musi być nudne. Sięgając po znane metody i środki, można uzyskać całkiem nowe, ciekawe efekty. Przekonali się o tym ostatnio moi uczniowie.

Na tapecie nadal “Balladyna” Słowackiego. Po stworzeniu <krwawych portretów> i streszczeń z kostkami Story Cubes  (należało wykorzystać wylosowane obrazki w taki sposób, aby komponowały się z treścią pracy i nie odbiegały od oryginalnego tekst dramatu), przyszedł czas na komiksy.

A może rzucić kostkami?

Tak się złożyło, że tym razem postanowiłam wykorzystać pomysł podrzucony przez Przemka Staronia w jednej z internetowych grup. W ruch poszły Kości Opowieści. Należało jednak nie tyle sięgnąć po nie, by wpleść słowa, ile stworzyć kadr z wkomponowanym obrazkiem, który pasuje do treści utworu (nawet jeśli brzmi to dość skomplikowanie, w gruncie rzeczy takim nie jest).

Oczywiście, po skończonej pracy, okazało się, że tak przygotowanego komiksu nie możemy w żaden sposób wyeksponować. Ponieważ byliśmy niezwykle dumni z efektów pracy, szybko wykonane zostały zdjęcia przedstawiające kolejne kadry. A stąd już tylko jeden krok do projektu: animacja.

Wprawmy to w ruch!

Przyznajcie sami, że żal byłoby, aby pozostawić obrazki samym sobie. Postanowiłam, że po zmontowaniu fotografii, dołożymy do pokazu narrację oraz oprawę muzyczną i dzięki tym zabiegom powstanie krótki film. Aby nie było tak łatwo, uczniowie miel za zadanie stworzyć minutowy opis tego, co dzieje się na ekranie (tyle trwała nasza produkcja). Omówienie działań bohaterów w tak krótkim czasie okazało się nie lada wyzwaniem.

Po przesłuchaniu przygotowanych opisów został wybrany ten, który najpełniej spełniał postawione wcześniej warunki. Dograliśmy więc dźwięki, dołożyliśmy napisy i już można podziwiać efekty naszej pracy (którymi chętnie się dzielimy).

Dajcie znać, co sądzicie o takim wykorzystaniu kostek. Próbowaliście? Spróbujecie?

PS Rozmawiając o motywacji działania poszczególnych bohaterów udało nam się stworzyć taką oto sieć połączeń. Wielki powrót rysowania i nowa #tablicaDnia 😀

motywacje bohaterów "Balladyny"

Zdecydowanie lubię to!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.