kolorowe części mowy

Za oknami szarość. Zamiast wiosny: nieoczekiwane opady śniegu. Jak przełamać aurę, by przetrwać do słonecznych dni? Kolorami!

W ramach projektu #tęczowaGramatyka bawimy się w kodowanie. Korzystając z kolorów, kostki do gry oraz wiadomości o częściach mowy, polujemy na muchę (o naszych wcześniejszych przygodach z tym sympatycznym owadem przeczytacie <tu>). Przy okazji bawimy się świetnie.

tęczowa gramatyka

Tym razem zadanie polegało na tym, by:

  • przyporządkować każdej części mowy określony kolor;
  • rzucić kostką i pokolorować na planszy podaną liczbę pól;
  • w kolorowe pola wpisać przykłady części mowy (zgodnie z wcześniej ustalonym schematem);
  • odkodować wskazane słowa na planszy;
  • określić formę odkodowanych słów (jeśli się da).

Tak naprawdę, wspólna aktywność zakończyła się na dopisaniu kolorów do części mowy. W dalszej części zadania, każdy z uczniów pracował indywidualnie. We własnym tempie, zgodnie z własnymi pomysłami. Bez podglądania u sąsiadów, samodzielnie uczniowie rozpracowywali swoje wyrazy.

Myślicie, że dzisiejsze ćwiczenie to tylko zabawa i nic więcej? Otóż, nie! Młodzi ludzie udowadniają dzięki niemu, że potrafią podać przykłady określonych części mowy (dopasowując wyrazy do kolorów). Poza tym muszą wykazać się umiejętnością określenia formy (zależnie od słowa: liczby, rodzaju, osoby, czasu itp.). Z mojego punktu widzenia to właśnie forma sprawia dzieciakom największy problem. A jej poprawne omówienie daje szansę na poprawne i świadome posługiwanie się językiem w przyszłości 😉

Połączenie zabawy kolorami z kodowaniem oraz częściami mowy przyniosło bardzo dobre efekty. Młodzi ludzie powtórzyli wiadomości, a przy okazji się nie zanudzili (choć ćwiczenie było dość mechaniczne). Lubię takie, a Wy? Gdybyście chcieli zobaczyć dokładniejszy opis zajęć, znajdziecie go <tu>.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.