magicznie ortograficzny dom

magiczny dom

Potrzebne zadania ortomagiczne (czyli ortograficzno- magiczne) na miarę dziewięciolatka? W dodatku takie, które można wykorzystać również w pracy z dzieciakami dyslektycznymi? Proszę bardzo.

Panicz przez cały tydzień chory, siedział w domu. W ramach nadrabiania zaległości przeglądamy podręcznik do języka polskiego. A tam czytanka, a do niej zadania, wśród których skryło się ćwiczenie ortograficzne. Wychodząc z założenia, że powtórek nigdy za wiele, namówiłam Syna na kreatywne utrwalanie słów zawierających “U’ bądź “Ó”.

Ortograficzny dom

Elementarzowa czytanka to historia rozgrywająca się w mieszkaniu pewnej dziewczynki. Zadaniem dzieci było wypisanie do odpowiedniej tabeli słów zawierających wskazana trudność. Idąc za ciosem, wyjęliśmy stare katalogi Ikei i rozpoczęliśmy projektowanie naszego, zupełnie wyjątkowego domu.

magiczny dom

Za radą Panicza, skoncentrowaliśmy się na urządzaniu sześciu pomieszczeń: kuchni, jadalni, salonu, łazienki, sypialni i pokoju dziecięcego. Głównym założeniem było wyszukiwanie takich elementów wyposażenia, które zawierają literki “u” lub “ó”. Dodatkową zaletą zadania okazało się ćwiczenie manualne polegające na precyzyjnym wycinaniu pożądanych przedmiotów.

Później to już tylko układanie, przyklejanie i wpisywanie wybranych słów, czyli to, co dziecię me lubi najbardziej (kto go zna, ten wie, im szybciej, tym lepiej ?). Udało nam się jednak ukończyć dzieło, czego efektem jest lapbook. Tym razem nasza książeczka nie zawiera niezliczonych kieszonek, ciekawostek czy zagadek. Bardziej przypomina planszę do nauki angielskich odpowiedników nazw sprzętów domowych, ale tak właśnie miało być.

magiczny dom

Uzupełnieniem obrazków są specjalnie przygotowane, dwustronne fiszki. Zapisałam na nich słowa wykorzystane  w naszym magicznym domu (zależnie od tego, na która stronę zerkniemy, albo musimy podać odpowiednia literę, albo podziwiamy wyraz z zaakcentowaną kolorem trudnością- wedle potrzeb). Już wiem, że równie skuteczne może okazać się przygotowanie z dzieciakami w szkole innych tematycznych książeczek. Czasopisma mam, pomysł również, teraz należy zacząć działać ?

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “magicznie ortograficzny dom”