opis przygody jak na dłoni

opis przygodyDziałania redakcyjne, związane z tworzeniem własnych tekstów, stanowią nie lada wyzwanie dla moich czwartoklasistów. Poznając przepis na opis przygody, sięgnęliśmy po “zasadę dłoni”.

Zauważyłam, że łatwiej zapamiętać rozmaite informacje, kiedy można je powiązać z elementami rzeczywistości. Kierując się tą zasadą, stworzyłam wraz z uczniami “zasadę dłoni”. Pracowaliśmy właśnie nad budową opisu przygody, więc każdy z palców był odpowiedzialny za kolejny element, który w takim opisie powinien się znaleźć.

Przepis na opis

Przystępując do konstruowania zasady, poprosiłam by uczniowie przypomnieli sobie jedną z przygód, które miały miejsce na terenie fabryki należącej do pana Wonki. Chętni uczniowie opowiedzieli o wybranych przez siebie wydarzeniach. Wspólnie zastanawiamy się, jakie były elementy powtarzające się we wszystkich opowieściach. Na tej podstawie uzupełnialiśmy nasz schemat (ja na tablicy, dzieciaki w zeszytach).

Aby tworzenie notatki stało się atrakcyjniejsze (i bardziej indywidualne 😉 ) każdy uczeń odrysował w zeszycie własna dłoń i przy kolejnych palcach zapisywał to, co najistotniejsze. Każdy mógł też uzupełnić zapis dodatkowymi elementami graficznymi, dzięki którym (na zasadzie skojarzeń) jeszcze łatwiej zapamiętać omawiane treści.

Po co tyle zachodu?

Zastanawiacie się może, dlaczego kompiluję sprawę, która jest w gruncie rzeczy dosyć prosta? Otóż. Dla dziesięcio- i jedenastolatków wiele “prostych” rzeczy wcale takimi nie jest. Moim zadaniem jest nie tylko spowodować, by chcieli się uczyć, ale również, by lubili to robić (no ok, żeby nie czuli odrazy, niech będzie), bo tylko wtedy będzie to efektywne. Poza tym, wprowadzanie trików pobudzających umysły młodych ludzi pozwala nie tylko na szybsze przyswajanie wiedzy, ale rozbudza również kreatywność, bo zachęca do poszukiwania własnych rozwiązań. Czy nie tego będziemy oczekiwać od uczniów? By potrafili rozwiązywać problemy i wykazywali się przy tym myśleniem? Pokażmy im, że warto 🙂

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.