kodujemy powtórzenie!

kodujemy

Kody QR. Od dawna miałam wielką ochotę je wykorzystać, ale brakowało mi śmiałości 😉 Aż do teraz. I wiecie, co? Warto było!

Dzięki Ali, autorce bloga (Nie)przeciętne lekcje, wpadłam na pewien szalony pomysł. Uznałam, że moja Potwornie Fajna Klasa zamiast zwykłego powtórzenia przed klasówką, odkoduje sobie sama zadania 🙂 Brzmi kusząco? Nawet nie wiecie jak bardzo. To zaangażowanie w pracę- bezcenne.

Kodujemy!

Na czym polegało ćwiczenie? Otóż, każde z dzieci otrzymało kod, który należało uzupełnić (trochę na zasadnie <zakodowanego dyktanda>). Aby móc to zrobić, należało zaznaczyć zdania prawdziwe, odnoszące się do omówionej ostatnio lektury. Tylko poprawne sformułowania pokazywały numery pól do zakolorowania.

Gotowy kod, należało go zeskanować, ponieważ wcześniej ukryłam w nim link. Jeśli wszystko okazywało się być w porządku, uczeń otrzymywał dalsze polecenia. Jeśli nie udało się przenieść do przygotowanego przeze mnie pliku, należało zastanowić się, co poszło nie tak (sprawdzić odpowiedzi, zobaczyć, czy wszystkie liczby są zamalowane, zastanowić się jeszcze raz nad odpowiedziami).

Powiem Wam uczciwie, że polecenia, które mieli do wykonania młodzi ludzie, nie były wcale porywające (rysowanie wykresów zdań i okreslanie formy gramatycznej czasowników). Po raz kolejny okazało się jednak, że odpowiednie podanie treści potrafi zdziałać cuda 🙂 Gdybyście mieli ochotę zerknąć na całość (zarówno kod, jak i dalsze elementy), znajdziecie ją <tu>.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, byście sami tworzyli własne zakodowane karty pracy. Potrzebować będziecie do tego <generatora>, dzięki któremu wejdziecie w posiadanie zarówno wersji uczniowskiej (do uzupełnienia), jak i nauczycielskiej (uzupełnionej) kodu. A pytania? Nad tym musicie się zastanowić sami 😉 Znając jednak Wasze możliwości, trudno mi sobie wyobrazić ograniczenia w wykorzystaniu tego narzędzia.

PS Być może to nie jest istotne, ale realizacja zakodowego pomysłu (przygotowanie karty i pytań) miała miejsce o godz. 5.30. Czy Wy też czasami nie możecie spać?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy “kodujemy powtórzenie!”