kolorowe litery

kolorowe litery

Chorująca pięciolatka w domu. Co tu zrobić, by nie paść z nudów? Posłuchać dziecka, które chce grać w “Kolorowe litery“!

Przyznam szczerze, że moja Janie Panienka zaskakuje mnie na każdym kroku. Jest uparta i zbuntowana (ponoć ten typ tak ma). Ale potrafi też być wielkim słodziakiem (jeśli wiecie, co mam na myśli). Przy tym wszystkim jej pomysły zdają się nigdy nie kończyć (ciekawe po kim to ma 😉 ).

Poznaj kolorowe litery

Kiedy musiałyśmy zostać przez kilka dni w domu, w związku z chorobą Młodej Damy, szybko przekonałam się jak pomysłowa i przedsiębiorcza potrafi być. Pomimo niezbyt dobrego samopoczucia, zaproponowała zabawę w kolorowe litery. Może nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że córka nie zna jeszcze wielu z nich (a przynajmniej nie znała, gdy zaczynałyśmy).

Chodziło o to, by na małych kartkach zapisać proste słowa (musiałyśmy pertraktować, by nie znalazły się trudne głoski i przyznam, że nie zawsze udało nam się ich uniknąć). Litery ze słów były rozpisane na kolorowych naklejkach (tych samych, które wykorzystałam wcześniej przy <zabawach ze zdaniem>). Zadanie Panienki polegało na wylosowaniu wzoru, znalezieniu właściwych liter i przyklejeniu ich w prawidłowej kolejności.

Zabawa na całego

Dość szybko okazało się, że taka zabawa jest niewystarczająca. Dziecko stanowczo zażądało ołówka, by móc dodatkowo zapisywać ułożone wyrazy. Namawiało również innych domowników, by i oni składali kolorowe litery, zostawiając sobie rolę sprawdzającego. Wierzcie lub nie, ale wytropiła wszystkie “pomyłki” (źle wybrane litery lub niewłaściwą kolejność).

kolorowe litery

Efekt przedsięwzięcia jest taki, że Panienka utrwaliła znane już wzory i zapamiętała nowe (moim ulubionym pozostanie “u” jak ul, który zwiąże się z ucieczką przed pszczołami 😉 ). Wiem też, że podobne ćwiczenia z powodzeniem zastosuję po feriach na zajęciach z dyslektykami (wybierając słowa z trudnościami). Ciekawą alternatywą wydają się też <poławiacze słów>, o których już kiedyś pisałam 🙂 Co o tym myślicie?

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “kolorowe litery”