lektura w pudełku

lektura w pudełku

 

Internet to niekończące się źródło inspiracji. Dzięki niemu omawianie lektury nabiera całkiem nowego wymiaru. Sześciennego 🙂 

Bardzo się cieszę, że jakiś czas temu dołączyłam do kilku grup internetowych, w których nauczyciele dzielą się pomysłami na zajęcia (takie mnożenie przez dzielenie 😉 ). Dzięki temu moi czwartoklasiści zmierzyli się z fabryką czekolady pana Willy’ego Wonki zupełnie namacalnie. Zbudowali ją!

Lektura do pudełka: hop!

Omawianie zaczęliśmy dość zwyczajnie, stworzyliśmy <czekoladowy plan wydarzeń>.  W kolejnym kroku układaliśmy puzzle z Charlim (jeden fragment układanki, to jedna cecha charakteru bohatera), kolorowaliśmy Fabrykanta, opisywaliśmy czekoladową przygodę. Aż przyszedł czas na konstruowanie.

 
lektura w pudełku
 
lektura w pudełku
 
lektura w pudełku
 
lektura w pudełku
 

Dzieci, jak zwykle, pracowały w zespołach (na co dzień siedzą przy stołach po cztery-pięć osób i raz w tygodniu zamieniają się miejscami). Każda grupa wylosowała jedno pomieszczenie, które miała zaaranżować w pudełku po butach. Korzystając z tektury, bibuły, patyków, plasteliny i co tam jeszcze przyszło nam do głowy, dzieci urządziły kolejne hale fabryki i umieściły w nich bohaterów, którym przydarzyła się w tym miejscu przygoda (przy okazji mieli odszukać odpowiednie fragmenty w książce).

Słodki sekret

Przyznam szczerze, że efekty są zdumiewające! Młodzi ludzie wykazali się zarówno fantazją w projektowaniu, jak kunsztem i zręcznością wykonania. Aż szkoda, by dalej nie wykorzystać tego, co zostało przygotowane. Wiecie co im obiecałam? Że w najbliższym tygodniu, przed samymi świętami, kiedy nie ma już nastroju do pracy umysłowej, “zbudujemy” postać Charliego oraz Willy’ego (z kreatywnych drucików) i przygotujemy krótką animację, w której bohaterowie będą zwiedzać fabrykę. Jak myślicie, uda się nam?

PS W ramach podsumowania działań wokół wspomnianego tekstu literackiego udaliśmy się do najprawdziwszej <manufaktury czekolady>, gdzie każde dziecko przygotowało własną, pyszną tabliczkę 🙂 I jak tu nie lubić swojej pracy?

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarze “lektura w pudełku”