Nie oceniaj książki po okładce

nie oceniaj książki po okłace

Jeśli potrzebujecie kreatywnego, a przy okazji dość uniwersalnego pomysłu na powtórzenie wiadomości o lekturach, to dobrze trafiliście. Tu przeczytacie o najnowszym koncepcie przygotowanym z myślą o moich maturzystach.

Mamy luty. Można by rzec: matura za pasem. Większość materiału omówiona, czas poświęcamy przede wszystkim na powtórki. Tworzymy konspekty, opracowujemy kolejne motywy literackie, omawiamy pokrótce najważniejsze lektury. Zdaje się, że powoli wyczerpujemy przygotowane zawczasu materiały. Potrzebny był nowy pomysł i proszę bardzo, oto on.

Nie oceniaj książki…

Postanowiłam, że tym razem zaserwuję moim licealistom zabawę “Nie oceniaj książki po okładce”. Główną ideą tego działania jest opakowanie lektur w szary papier, na którym przyklejony jest krótki opis skrywanego dzieła oraz numer porządkowy. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie, jaki tytuł skrywa się pod konkretnymi cyframi.

nie oceniaj książki po okładce

 

nie oceniaj książki po okładce

 

nie oceniaj książki po okładce

 

Zadanie realizowane jest indywidualnie. Każdy młody człowiek wypisuje do zeszytu liczby, a obok nich stawia tytuły. Podczas sprawdzania poprawności trafień, uzasadnia dlaczego taki, a nie inny był jego typ. Nie muszę chyba dodawać, że zapakowane zostały przede wszystkim pozycje oznaczone gwiazdą w kanonie ?

Kolejnym krokiem będzie przygotowanie przez uczniów własnych opisów. Wylosują tytuły (inne niż te, z którymi pracowali na początku) i będą zobowiązani opracować czytelną dla innych podpowiedź. I znów, w ramach ćwiczenia, będziemy odgadywać, co zostało ukryte przed naszym wzrokiem w pakunkach.

Sądzę, że podobne zadanie idealnie sprawdzi się na niemal każdym poziomie edukacyjnym. Tak sobie nawet myślę, że można je wykorzystać przy planowaniu lekcji powtórzeniowej metodą stacji. Podoba Wam się taka idea? Mnie bardzo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy “Nie oceniaj książki po okładce”