lekcja obrazkowa, czyli zróbmy animację z biteable

Przedświąteczny czas. Prawie każde zajęcia rozpoczynają się od pytania: zrobimy luźniejszą lekcję? Pewnie, że zrobimy! I jeszcze się na niej wiele nauczymy ?

Kalendarz roku szkolnego zawiera takie okresy, w których lekcje prowadzi się trudniej niż zwykle. Do takich momentów należny zaliczyć wszystkie dni, po których następuje przerwa (świąteczna, ferie, majówka- bez znaczenia). Młodzi ludzie wykazują się wtedy większą swobodą zachowania, mniejszym skupieniem i ogólnym  “niechciejstwem”. Co zrobić, by nie spisać na straty prowadzonych w tak trudnych warunkach zajęć?

Aplikacja- animacja.

Odpowiedzi jest zapewne wiele, u mnie jednak dość dobrze sprawdziło się tworzenie prostych animacji z <biteable.com>. W kilku klasach przypadł nam właśnie czas podsumowania określonej partii materiału, a  budowanie własnego filmiku idealnie się do tego nadawało.

Korzystając z podanego narzędzia, uczniowie mieli za zadanie np. dokonać streszczenia wybranej satyry Krasickiego. Mogli również opracować sama definicję satyry jako gatunku literackiego. Umówiliśmy się wstępnie, że praca musi zawierać przynajmniej pięć scenek, omówiliśmy kryteria oceny i już można było zacząć działania (przykładową realizację możecie obejrzeć poniżej).

Ogromnym plusem wykorzystanej aplikacji jest to, że młodzi ludzie mogli pracować na tabletach (nie mieliśmy dostępu do pracowni komputerowej). Jeśli jednak nie macie takiego sprzętu, a Wasi uczniowie mogą w szkole posługiwać się samrtfonami, nadal macie szansę na opracowanie własnych filmów, bo zdaje się, że również smartfony obsługują biteable.com.

Każdy może wykorzystać.

Jakie jeszcze tematy można realizować przy pomocy krótkich filmów? Prawie wszystkie! Na naszych zajęciach pojawiła się jeszcze filozofia średniowieczna (młodzi ludzie opracowywali wybrany prąd intelektualny). Sądzę jednak, że równie dobrze sprawdzą się ćwiczenia językowe (np. ułóż krótką historię, posługując się zdaniami złożonymi).

Gdybyście mieli ochotę na pracę z biteable, ale nie wiecie jak się do tego zabrać, zajrzyjcie do <wpisu>, w którym pokazuję, jak stworzyć własną animację na tej właśnie platformie. I napiszcie, czy to narzędzie okazało się dla Was przydatne ?

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.