‘Ruda tańczy jak szalona’ i inne inspiracje dla motywów literackich.

motywy literackie
Pomysły moich uczniów
zakręcony belferNowe technologie wkradają się niezauważenie (czyżby) do naszego życia. Telefonów używamy już nie tylko po to, aby dzwonić, ale również, a może przede wszystkim, aby robić zdjęcia, pisać wiadomości, sprawdzać pocztę, płacić, słuchać muzyki i wiele, wiele innych. Czemuż nie korzystać z nich podczas zajęć? I nie chodzi tylko o znajdowanie przydatnych informacji w Internecie (choć to też czasami robimy).
zakręcony belfer

O co zatem chodzi? O odnalezienie śladów literatury w realnym życiu. Jak miałoby to wyglądać? Otóż, dzięki inspiracji Karoliny z bloga <Lekcje polskiego>, postanowiłam zaproponować moim maturzystom przygotowanie obrazków na kształt memów. Oprócz wybranej przez młodych ludzi fotografii miałyby one zawierać opis w postać: nazwa motywu literackiego + krótki cytat.
zakręcony belferŻeby zadanie nieco ułatwić pokusiłam się o przygotowanie własnych przykładów. Przekonałam się, że zadanie będzie z kategorii: lekkie, łatwe i przyjemne. I takie właśnie było. Na samym przygotowaniu obrazków się jednak nie skończyło. Mięliśmy pretekst, aby porozmawiać o tym, w jakich utworach konkretne motywy występują. I choć niektóre wybory mnie zaskoczyły (zarówno jeśli chodzi o teksty, jak i przykłady), uważam, że warto było sięgnąć po nową konwencję. Jeszcze do niej wrócimy. A tymczasem zapraszam Was do oglądania naszych prac (więcej znajdziecie <tu> ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.