Zdobądź wyższy poziom- czytaj książki!

co z tym czytaniem
W najbliższym roku szkolnym chciałabym spróbować sił i zaproponować moim uczniom gamifikację, zamiast tradycyjnego porządku zajęć. Analizując przygotowane zadania uznałam, że potrzebuję dodatkowego, stałego zadania, które pomoże młodym ludziom “wskoczyć na wyższy poziom”. Jak myślicie, na po wpadłam?

Czytanie! Idealne rozwiązanie! Nie chodzi, rzecz jasna, o obowiązkową listę lektur. Do tych pozycji mam nadzieję zachęcić dzieciaki w inny sposób. Pomyślałam raczej o stworzeniu listy dodatkowych, nadobowiązkowych tytułów. Tylko od uczniów będzie zależało, czy po nie sięgną, a jeśli tak, to ile z nich zechcą poznać. Każda przeczytana i obgadana na konsultacjach książka, to dodatkowe punkty w puli (być może wymienne na inne lekcyjne dobra, być może podwyższające końcowy wynik- muszę jeszcze pomyśleć).
Trudno było mi zdecydować, jakich autorów wskazać. Odwołując się do własnych doświadczeń, powinnam zaproponować wiele fantastyki, a zależało mi na szerokim wachlarzu wyboru. Na drodze eksperymentu zdołałam stworzyć listę, a raczej tasiemcowy, niemal niekończący się spis. Nie mam pojęcia, jak spośród tego dobra wybiorę maksymalnie dwadzieścia pięć tytułów. Będę jednak dzielna i wgryzę się w recenzje, a później podejmę decyzję 🙂 
co z tym czytaniem
Tak się składa, że dobrowolne, nieobowiązkowe czytanie to tylko jeden z elementów planowanej przeze mnie szerszej akcji: “Co z tym czytaniem?”. Pozostałymi fragmentami będą: zachęcenie gimnazjalistów do głośnego czytania dla maluchów (czyli: duzi dla małych), żywe okładki (znane już z tegorocznej akcji: <jak nie czytam, jak czytam>) oraz klub czytelniczy (koło dla zainteresowanych).
Mocno wierzę w to, że na planach się nie zakończy. A ostateczną listę nadobowiązkowych lektur poznacie pod koniec wakacji. Sama jestem ciekawa jej kształtu.
wasz belfer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy “Zdobądź wyższy poziom- czytaj książki!”