Stacje na start!

stacje zadaniowe

Sprawdziany podsumowujące semestr w toku. Jak bezboleśnie przeprowadzić powtórzenie wiadomości? Stacjami z zadaniami!

Czasami trafiają się takie dni, kiedy nieoczekiwanie okazuje się, że na jednej godzinie lekcyjnej masz zajęcia z czwartą klasa szkoły podstawowej i drugą liceum. Jak wybrnąć z niekomfortowej sytuacji? Zaangażować starszaki w organizację lekcji! Idealnie sprawdzi się w tym przypadku lekcja przygotowana w oparciu w stacje zadaniowe.

Na start!

Jak przebiega przedsięwzięcie? Raczej spokojnie i bez komplikacji 😉 Ponieważ licealistów było pięciu, każdy z nich otrzymał pieczę nad jednym zadaniem.  Ćwiczenia odnosiły się do treści, nad którymi pracowała Potwornie Fajna Klasa w tracie drugiego półrocza.Kiedy obie strony zostały odpowiednio wtajemniczone, przeszliśmy do realizacji. Zalecenie było jedno: pracujcie w swoim tempie, nie spieszcie się.

Jakie polecenia skryły się w punktach kontrolnych? Z jednej strony bardzo techniczne, z drugiej takie, które pozwalały na rozbudzenie wyobraźni i wolny wybór. W skrócie wyglądało to tak:

  1. odmień przez przypadki w liczbie pojedynczej i mnogiej słowo, które zostało wylosowane na kostce story cubes;

  2. wylosuj zdanie i narysuj jego wykres;

  3. odszyfruj hasło i zgodnie z uzyskana odpowiedzią uzupełnij schemat cechami legendy lub baśni;

  4. rozejrzyj się wokół siebie i wpisz do tabeli przykłady: rzeczownika, czasownika, przymiotnika i przysłówka;

  5. wybierz jedną z bohaterek z lektur drugiego semestru i uzupełnij odpowiednio podany rysunek.

stacje zadanioweWydawałoby się, że zadania wcale nie są specjalnie interesujące. Dzięki temu jednak, że lekcja odbywała się w sali gimnastycznej i można było się swobodnie przemieszczać, a kartę wypełniać siedząc, leżąc lub stojąc (w zależności od tego, jak komu było wygodniej), nikt nie narzekał.

Na osoby, które bardzo szybko poradziły sobie z wykonaniem zadań obowiązkowych czekał bonus: kolorowanie postaci z ostatniego zadania. Może nie uwierzycie, ale część klasy za punkt honoru powzięło sobie wykonanie tego dodatkowego ćwiczenia 😉  Nie wiem jak Wy, ale ja lubię takie lekcje 🙂

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.