gramatyczny sekretnik, czyli code week na języku polskim

gramatyczny sekretnik, czyli kodowanie na humanie

Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, trwa w najlepsze. Wiedząc o tym, że <Kodowanie na humanie> jest możliwe, zaproponowałam moim uczniom niepowtarzalną zabawę. Przygotowałam dla każdego gramatyczny sekretnik.

Czwarta klasa przystąpi wkrótce do pierwszej klasówki z języka polskiego. Pomyślałam, że dobrze by było, aby powtórzyli do niej wiadomości w sposób nieszablonowy. Nie wystarczy przecież, że potrafią “odklepać” informacje o częściach mowy. Dużo bardziej zależy mi na tym, by potrafili wiedzę wykorzystać w praktyce.

Kodowanie i gramatyka

Idąc tym tropem, obmyśliłam zestaw zadań logicznych, dzięki którym dzieciaki musiały rozruszać szare komórki. Każdy uczeń pracował we własnym tempie i rozwiązywał ćwiczenia w wybranej przez siebie kolejności. Wykonawszy obowiązkowe cztery elementy, dzieciak wchodził na ławkę i sygnalizował tym samym chęć zabrania się za zadanie mistrzowskie, kodowankę (kodowaną kolorowankę).

gramatyczny sekretnik, czyli kodowanie na humanie

 Gramatyczny sekretnik

Cóż znalazło się w sekretniku? Otóż, umieściłam w nim:

  • wykreślankę (różnymi kolorami należało zaznaczyć odnalezione części mowy);
  • sudoku (każdy otrzymał nieco inny przykład, ponieważ wybrane przeze mnie słowa były wpisane w różne miejsca; o szczegółach tego ćwiczenia przeczytacie <tu>);
  • tangram (figury geometryczne należało ułożyć tak, by powstał odpowiedni kształt; na krawędziach zapisałam nazwy części mowy oraz ich przykłady, trzeba było dopasować te informacje; opracowałam trzy różne wzory do ułożenia); gdybyście chcieli przygotować taka łamigłówkę dla swoich uczniów, <tu> znajdziecie szablon do wydrukowania;
  • koło fortuny (kolorowe koła podzieliłam na pięć części; do każdej z nich należało przyporządkować wyrazy zapisane na samoprzylepnych karteczkach).

Zadanie mistrza to pixel art. Kolorując kratki zgodnie z przyjętym kodem, odkrywało się ukryty obrazek. Ponieważ nie wszyscy zdążyli uporać się z ćwiczeniami obowiązkowymi, na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie stanęli na ławkach (ponieważ wszyscy bardzo ciężko pracowali). Chętni dokończą kodowankę w domu (gdybyście mili ochotę ją wykorzystać, znajdziecie ją <tu>). Mam nadzieję, że zobaczą przygotowany wzór ?

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy “gramatyczny sekretnik, czyli code week na języku polskim”