podróże kształcą

kurczak w pomarańczach
<źródło>

O tym, że podróże kształcą wiadomo nie od dziś. Kto by jednak przypuszczał, że zwykła droga do szkoły, środkami komunikacji miejskiej, może przynieść tak niespodziewane efekty.
Otóż, jadąc spokojnie do pracy, a zarazem miejsca odbierania przez Panicza nauki, mieliśmy szczęście trafić na autobus, w którym działała mobilna telewizja. Programy nadawane w odbiorniku przykuły uwagę dziecięcia, więc Belfer spokojnie mógł się oddać rozmyślaniu o bliżej niesprecyzowanych zagadnieniach (ot, tak dla przyjemności). Stan ten nie trwał jednak długo, ponieważ belfrowy syn jest entuzjastą gotowania (a nawet zmywania, hehe), a na ekranie pojawił się szybki kurs sztuki kulinarnej. Tym sposobem właśnie ostatnimi czasy skosztowaliśmy kurczaka w pomarańczach. Pachniał bosko, wyglądał wspaniale i smakował … jak kurczak, hehe. Ale spróbowaliśmy i latorośl była zachwycona, że jej pomysł na obiad został zrealizowany (może faktycznie zajmie się w przyszłości gastronomią, kto wie).

Gdybyście mieli ochotę pobawić się w kuchni i podjąć wyzwanie, podaję przepis:

*pałki kurczaka (marynowane przez około trzy godziny w lodówce- marynata dowolna, jaką lubicie, hehe, u nas niewielka ilość miodu zmieszana z czosnkiem, odrobiną soli, pieprzem i olejem);

*dorodna pomarańcza.

Całość piekliśmy przez około godzinę w piekarniku z termoobiegiem, nagrzanym do 180 stopni. Początkowo mięso było przykryte, po upływie czterdziestu minut odkryliśmy, aby skórka była chrupiąca. Podaliśmy z ziemniakami (pierwotnie serwowano ryż, ale Panicz go nie lubi, ech).
Jeśli zastanawiacie się, co jest najważniejsze w całej przygodzie, spieszę z wyjaśnieniem. Otóż, największą wartość ma dla mnie fakt, że Panicz jest bacznym obserwatorem rzeczywistości i dba o rozwój swojej pasji. Czegóż chcieć więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.