Narysujmy ocenę, czyli ewaluacja myślograficzna

ewaluacja

Koniec semestru- czas podsumowań, oceny. Skoro uczniowie zbierają noty, to może warto poprosić ich, by i oni wystawili stopnie naszym zajęciom?

Cenię sobie dobry kontakt z uczniami. Myślę, że dzięki dobrej atmosferze i życzliwości jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż “tresurą” (w myśl zasady, że do tanga trzeba dwojga: jeśli młody człowiek nie będzie chciał, nie nauczy się, a nie będzie chciał, jeśli nauka będzie budziła negatywne emocje). Między innymi z tego powodu staram się co pół roku zapytać moich podopiecznych o wrażenia związane z prowadzonymi przeze mnie zajęciami.
Ze względu na to, że bieżący rok upływa pod znakiem myślografii, tym razem karty do ewaluacji zostały przeze mnie narysowane. Co się w nich znalazło? Przede wszystkim ocena, nie tylko samych zajęć, ale również postawy prezentowanej przez uczniów. W części dotyczącej przedmiotu należało opisać ulubione formy pracy, własne zaangażowanie, pomysły na to, co warto byłoby zmienić.
ewaluacja
To jednak nie wszystko. Na drugiej połowie dzieciaki miały za zadanie zapisać swoje szkolne sukcesy, wyszczególnić plany, zmierzyć się z porażką. Znalazło się nawet miejsce na zapisanie marzenia, które zostało zrealizowane i namalowanie autoportretu. Cały zaś fragment poświęcony autoocenie uczniowie odcinali i zostawiali dla siebie. Mam nadzieje, że w ten sposób spojrzą na siebie mniej krytycznym okiem niż zwykle.
Aby wejść w nowy semestr ze świeżą energią i nowym zapałem, postanowiłam również skierować do moich podopiecznych krótkie liściki. Każdy z nich zawiera kilka zdań, w których dziękuję za spędzony razem czas i życzę przyjemnego odpoczynku (nie muszę dodawać, że każda notka jest indywidualna i dedykowana konkretnej osobie). Liczę, że ten drobny gest przywoła uśmiech na nieco zmęczonych uczniowskich twarzach.
Gdybyście mieli ochotę wykorzystać moje karty oceny, bądź napisać listy, szablony znajdziecie <tu>
asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarze “Narysujmy ocenę, czyli ewaluacja myślograficzna”