Czytać, kiedy dzieci umieją już czytać

czytać, kiedy dzieci umieją już czytać

Dziś Dominik ze <Składu Dobrych Wartości> przekonuje dlaczego warto czytać dzieciom, nawet gdy te same potrafią już czytać. Zapraszam 🙂


Wszyscy wiemy jak ważne jest czytanie dzieciom. Chcemy wzbudzić w nich chęć do czytania książek od wczesnych lat dzieciństwa, bo tylko wówczas ta pasja ma szansę być pielęgnowana nawet do starości w myśl zasady: „czym skorupka za młodu…” Zanim jednak dzieci dorosną do wieku, kiedy będą potrafiły się skupić i czytać sobie w myślach, możemy pozwolić im czytać nam na głos lub choćby po cichu. Dlaczego by nie, prawda?

 

Oczywiście, do szóstego roku życia śmiało możemy i powinniśmy czytać naszym dzieciom. Po tym czasie zaczynamy jednak odnosić wrażenie, że wyręczamy ich z tej istotnej dla ogólnego rozwoju czynności. Przecież to one same powinny trenować umiejętność czytania! Jednakże jest masa zalet czytania swoim dzieciom nawet wtedy, kiedy samodzielnie potrafią to już doskonale robić. Być może zabrzmi to trochę dziwne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytać dzieciom nawet do momentu, gdy wyjdą z domu. Zauważmy, że kiedyś czytanie było swoistą formą rozrywki. W świecie pozbawionym telewizorów i komputerów, ludzie czytali sobie książki gromadząc się wokół kominka, nawet w podeszłym wieku. Wszyscy traktowali tę aktywność poważnie i chętnie oddawali się tej formie spędzania czasu. Mimo, że świat się tak diametralnie zmienił, polecamy także teraz tę przyjemną aktywność.
Poniżej zamieszczam sześć powodów, dla których wciąż powinniśmy czytać dzieciom nawet, kiedy te umieją już same czytać:

 

1. Kształtowanie więzi.

 

Czytanie na głos jednoczy rodzinę i każdy z jej członków czerpie spore korzyści z czasu spędzanego wspólnie.

 

 

2. Wspólne spędzanie czasu


Starsze dzieci nawet o tym nie powiedzą, ale mają świadomość, że dorośli rodzice czytający na głos książki, są po prostu fajni. Dodatkowo przecież promujemy tę rozwojową czynność i podtrzymujemy w nich ten cenny nawyk. Z pewnością w przyszłości będą o tym mówić swojemu potomstwu i być może także zaczną to praktykować.

 

 

3. Poszerzanie umiejętności koncentracji, słuchania, rozumienia i wyciągania wniosków


Dużo trudniej jest skupić myśli, kiedy czegoś słuchamy. Dzieci słuchające czytającej osoby dorosłej starają się angażować myśli, zapamiętywać wydarzenia, pojęcia, bohaterów. Dobrze jest także potem z nimi o tym rozmawiać, aby podsumować i uporządkować zasłyszane historię oraz wątki. Tak naprawdę dopiero w wieku 14 lat dzieci zyskują pełną umiejętność równoczesnego słuchana, skupienia i koncentracji, a także zabawy z tego płynącej. Jednak dużo wcześniej możemy to w nich trenować.

 

 

4. Nauka gramatyki i języka


Nie bez znaczenia jest także opanowywanie umiejętności językowych, gramatyki, trudnych pojęć i słów. Dużo szybciej pamięciowo przyswajamy język mówiony, aniżeli pisany. Konwersacja łatwiej dobiega do uszu słuchaczy, a gramatyka staje się bardziej zrozumiała.

 

 

5. Odkrywanie świata. 


Jak wiadomo, w książkach zawarta jest wielka mądrość. Na kartkach książek ukryte są rozmaite losy bohaterów, ich dylematy moralne, wybory oraz różne historie życiowe. Dzielenie się dobrą literaturą jest formą opowiadania sobie świata, wzajemnego tłumaczenia wyborów i rozwikłania dylematów moralnych. Dobrze jest po przeczytaniu książki opowiedzieć sobie o tym, co zostało zasłyszane. Każdy przedstawi wówczas swoje stanowisko, co może być dla wszystkich kształcące.

 

 

6. Kształtowanie postawy


Wspólne czytanie dobrej książki do doskonały sposób by pielęgnować więzi rodzinne zarówno w wieku 2 jak i 10 lat. Jest to o tyle ważne, że te starsze dzieci coraz mocniej przyciągają do siebie (i swoich opinii) rówieśnicy, telewizja oraz Internet. Możesz wprowadzać książki, które poruszają życiowe problemy, dylematy moralne albo inne kwestie, o których możesz potem dyskutować ze swoimi dziećmi. Wspólne czytanie daje Twoim dzieciom natychmiastową możliwość swobodnej wypowiedzi lub podzielenia się uczuciami, które je nurtują.

 

 

Podtrzymuj rodzinne więzi poprzez wspólne czytanie
Czy to oznacza, że tylko czytanie na głos przez rodziców lub samodzielne czytanie po cichu przez nasze dzieci ma tak duże znaczenie dla ich pełnego rozwoju? Oczywiście, że nie! Dzieci mogą czytać także swoim rodzicom. Dobrym pomysłem będzie bowiem zamiana ról. To rozwija zarówno dzieci, jak i dorosłych. Każdy uczy się w ten sposób słuchania, skupienia oraz trudnej umiejętności czytania na głos. Takie połączenie wszystkich trzech aktywności będzie wspaniałym pomysłem i czarującą mieszanką. Warto się wymieniać rolami w ciągu dnia, albo np. co wieczór. Dorosły czytający dziecku stwarza mu okazję do przytulania się i na odwrót. Czytanie książek to na pewno idealny sposób na podtrzymywanie silnych rodzinnych i uczuciowych więzi. Dlatego serdecznie to wszystkim polecamy.

Nazywam się Dominik i jestem założycielem <Składu Dobrych Wartości>. W tworzeniu zabawek oraz wymyślaniu gier i zabaw inspiruje mnie obserwowanie przypadkowych przedmiotów. Przeważnie nadających się do recyclingu lub jak mówią inni- zwykłych śmieci 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy “Czytać, kiedy dzieci umieją już czytać”