Myślografia i gramatyka

myślografia

Jak uporządkować informacje i sprawić, by pojęcia przestały się mylić? Narysować notatkę 🙂 Zwłaszcza jeśli rzecz dotyczy gramatyki języka polskiego.

Na pomysł rozrysowania podstawowych wiadomości o częściach mowy wpadłam przygotowując się do zajęć o rzeczowniku. Postanowiłam w przejrzysty sposób rozplanować na kartce to, co każdy uczeń powinien wiedzieć. Siadłam, narysowałam, popatrzyłam na swoje “dzieło” i…doszłam do wniosku, że przygotuję w ten sposób karty pracy również do innych części mowy 🙂 
Każdy z arkuszy wyposażony został w nagłówek (co dość oczywiste) oraz kategorie i podkategorie. Przy odmiennych częściach mowy w kategoriach znalazły się te elementy, przez które dany wyraz się odmienia (lub które można określić, np. rodzaj przy rzeczowniku). Dodatkowo do przypadków zostały dorysowane komiksowe dymki na pytania.
Idąc za ciosem stworzyłam rozpiskę z odmiennymi i nieodmiennymi częściami mowy i zapędziłam się nawet w głąb teorii literatury, ale o tym innym razem.
A teraz najważniejsza dla Was wiadomość. Wszystkie przygotowane przeze mnie karty możecie obejrzeć <tu> i jeśli Wam się spodobają- pobierajcie i korzystajcie. Na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy “Myślografia i gramatyka”