Kolorowa ortogra

ortogra

Niedziela to idealny dzień na wspólne, rodzinne granie. A jeśli jest jeszcze połączone z kolorową ortografią, tym lepiej. 

Planując ostatnio pomoce naukowe do szkoły, często wykonuję je w taki sposób, by móc wykorzystać w zabawie z Paniczem. Ze względu na rozpoczynający się Tydzień Ortograficzny (więcej na jego temat przeczytacie <tu>), wpadłam na pomysł, by przygotować grę planszową. Kierując się tematami, wokół których zbudowane zostały ćwiczenia, spisałam słowa, namalowałam planszę i rozpoczęliśmy rozgrywkę.

Ortogra, każdy ją ma 🙂

Czego potrzebowaliśmy? Kostki ortograficznej, na której ścianach zostały zapisane głoski: “rz”, “ż”, “ch”, “h”, “u” i “ó” (przygotowaliśmy ją w sposób prezentowany na <tym> filmiku), pionków (wybraliśmy to, co mieliśmy pod ręką), planszy i fiszek z rozpisanymi wyrazami. Jak sami widzicie, taka grę może wykonać każdy ?

ortogra

 ortogra

ortogra

Samą rozgrywkę można prowadzić na dwa sposoby. W pierwszym z nich rzucamy kostką. Wylosowana litera wskazuje na pole, do którego przeniesiemy się uzupełniając prawidłowo słowo z kupki wskazanej przez sześcian (jeśli wypadło np. “ż” należy podnieść pierwszą karteczkę oznaczoną: “Ż czy Rz” i zdecydować, która wersja słowa jest właściwa). Jeśli udzielimy złej odpowiedzi, pozostajemy na swoim miejscu. Gra toczy się do momentu, aż pierwszy z zawodników przekroczy linię mety (choć u nas toczyła się do czasu, aż na planszy został jeden pionek- mój ?).

Druga wersja zakłada, że losujemy literę przy pomocy kostki i przenosimy się na nią wtedy, gdy podamy słowo zawierające odpowiednią trudność ortograficzną (nie potrzeba kart, by toczyć pojedynek na wyrazy). U nas sprawdziła się wersja pierwsza, głównie ze względu na to, że zależało nam na utrwalaniu prawidłowej pisowni, nie na kontroli postępów.

Szybko okazało się, że nasza Ortogra spełnia pokładane w niej nadzieje. Świetnie się bawiliśmy, spędzając wspólnie czas przy stole. A jutro zabieram cały kram do pracy, by zalaminować elementy i spowodować tym samym, że będą trwałe. Myślę, że jeszcze nie raz sięgniemy po tę ortograficzną, kolorową grę ?

PS. Przykładowy zestaw wyrazów do gry znajdziecie w <linku> 😀

asia krzemińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “Kolorowa ortogra”