nauczanie to wyzwanie

droga do przyszłości

11 marca skończyła się szkoła, którą znamy. Przechodząc do przestrzeni wirtualnej, raz na zawsze utraciliśmy to, do czego przez lata byliśmy przyzwyczajeni. Wielu pedagogów nie wyobrażało sobie do tej pory, że może sprawnie poruszać się w przestrzeni wirtualnej, z dnia na dzień zostali jednak zobowiązani do nabycia stosownych kompetencji.

Tymi słowami zaczyna się artykuł poświęcony nauczaniu (ze szczególnym uwzględnieniem jego zdalnej odmiany), który napisałam na przełomie kwietnia i maja (znalazł się na łamach “Sygnału. Magazynu wychowawcy” w wydaniu majowym). Obserwując to, dzieje się w sieci, nie mogłam przejść obojętnie obok pewnych zjawisk. Być może moja ocena jest nieco surowa, być może niesprawiedliwa. Czas może jednak przyznać się w końcu do tego, że jako nauczyciele wcale nie jesteśmy doskonali. Wymagamy od innych, zapominając, że należy zacząć od siebie.

W prostych słowach ujmuję ideę tego, co moim zdaniem jest w nauczaniu najważniejsze. Oczywiście, można powiedzieć, że zachowuję się, jakby moja teoria była jedyną słuszną i bronię najmojszej opcji jak niepodległości. Będzie to zarazem słuszne, jak i błędne spostrzeżenie. Przede wszystkim dlatego, że nie mam (i nigdy nie chciałam mieć) mocy sprawczej, by “nawrócić” wszystkich myślących inaczej. Uważam, że każdy powinien przejść proces zmiany po swojemu (jeśli oczywiście czuje, że zmiana jest w ogóle potrzebna). Nieprzekonanych i tak nie przekonam. A wahających się mogę zachęcić do dalszych poszukiwań, ale to wszystko. Nie mam złudzeń, świata nie zawojuję.

Nie wiem, czy Wasze spostrzeżenia są podobne, czy może całkiem inne. Myślę jednak, że wszyscy poczuliśmy to samo: nie ma powrotu do tego, co było. W ciągu tych niemal czterech miesięcy jak w soczewce skupiły się wszystkie problemy, z którymi boryka się edukacja. Co zrobimy z ta wiedzą, zależy tylko od nas.

PS Cały tekst artykułu znajdziecie <tu>. Ciekawa jestem, czy podzielacie moją opinię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.