mozaikowe szkoły

Marzenia są po to, by je spełniać. Bo kto zmieni świat, jeśli nie szaleńcy mierzący wyżej, niż nakazuje zdrowy rozsądek?

Od dawna poszukują swojego edukacyjnego miejsca na ziemi. Oczywiście nie w sensie samej szkoły, tę znalazłam. Chciałabym jednak móc zdefiniować jakoś swoje działania. Wiecie, opowiadanie o tym, że korzystam z elementów oceniania kształtującego, myślenia wizualnego oraz krytycznego, wprowadzam nowe technologie i jeszcze kilka innych rzeczy trochę trwa.

mozaika edukacyjna

Tak się złożyło, że kończący się właśnie rok szkolny przyniósł nieoczekiwane zwroty. Jednym z nich było zorganizowanie <Mozaiki Edukacyjnej> , nowoczesnej konferencji dla nauczycieli. Rzecz jasna nie dokonałam tego sama, ale udział w przygotowaniu takiego przedsięwzięcia stanowił spełnienie jednego z moich edukacyjnych marzeń.

Po zamknięciu forum i dokonaniu ewaluacji, doszliśmy w szkole do wniosku, że warto byłoby wykorzystać potencjał tego przedsięwzięcia. Odbiór był bardzo pozytywny, uczestnicy pisali do nas, że chcą więcej podobnych spotkań. A my uznaliśmy, że sama konferencja to za mało. Zrodził się w nas pomysł powołania do życia społeczności edukatorów, szkół, instytucji skupionych wokół mozaikowo wykorzystywanych w pracy elementów.

Najwięcej czasu zajęło nam przemyślenie i spisanie postulatów, które mogłyby realizować Mozaikowe Szkoły. W przestrzeni edukacyjnej dzieje się ostatnio całkiem sporo, nie chcieliśmy mnożyć istniejących już bytów, a stworzyć coś wyjątkowego. I chyba się udało 😉

15 czerwca, w ostatni weekend roku szkolnego odbył się w Szkołach MIKRON w Łodzi pierwszy #MozaikowyHackathonEdukacyjny. Spotkanie poświęcony było w pełni rozmowie o budowaniu relacji, co stanowi jeden z czterech filarów Mozaiki Edukacyjnej, Społeczności Uczącej Się. Pozostałe trzy to: kształtowanie poczucia odpowiedzialności, wielowymiarowość zdobywanych umiejętności (praca projektowa) oraz otwartość na dzielenie się doświadczeniami.

Społeczność Ucząca Się

Co zatem wyróżnia Mozaikę wśród innych ruchów edukacyjnych? Przede wszystkim to, że chcemy zbudować rodzaj narzędziownika, bazę materiałów edukacyjnych, dostępnych dla każdego, na wolnej licencji.

Kto może dołączyć do Społeczności Uczącej Się? Każdy! Wystarczy mieć pomysł na zmianę i zaplanować własny rozwój. Albo po prostu chcieć. Wspólnie możemy wiele 😀

Jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat mozaikowej społeczności lub czujecie, że to może być właśnie miejsce dla Was, koniecznie napiszcie na adres mozaikaedukacyjna@gmail.com. Spotkajmy się w drodze do nowej szkoły. Szkoły, którą wspólnie zbudujemy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.