Prawie każdy młody człowiek pragnie stać się kimś sławnym. Jedni marzą o karierze sportowej, inni upatrują swej szansy w występach na estradzie, a jeszcze inni doskonale władają piórem. Wszystkich ich łączy jednak chęć odniesienia sukcesu. Marzą, by ich rzeczywistość przypominała baśń…
Wiele czasu poświęciliśmy ostatnio na omówienie elementów baśniowych. Posiłkując się narzędziami TOC, budowaliśmy definicję, tworzyliśmy plany wydarzeń wybranych baśni, pracowaliśmy z materiałem wizualnym (dzieciaki odgadywały tytuły utworów, mając do dyspozycji ilustracje przygotowane przez uczestników konkursu <Baśnie, naturalnie!” ). Przyszedł czas na to, by dać się ponieść wyobraźni i przygotować test baśniowy według własnego pomysłu. Prawdopodobnie nie byłoby w tym niczego zaskakującego, gdyby nie fakt, że komponenty były losowane z kubeczków 😀
Wylosuj sobie baśń
Na czym polegało ćwiczenie? Zaczynało się bardzo prosto. Każdy uczeń otrzymał trzy niewielkie karteczki, każdą w innym kolorze. Umówiliśmy się, że każdy kolor zawiera odpowiedź na jedno z trzech pytań:
- kto?
- gdzie?
- kiedy?
Pomysły zostały spisane i wrzucone do odpowiednich kubeczków (w tej roli mogą wystąpić dowolne pojemniczki, w których zmieszczą się poskładane kartki).
W kolejnym kroku młodzi ludzie podchodzili do biurka, na którym umieszczone zostały odpowiedzi i losowali po jednej kartce z każdego koloru. W ten sposób zdobywali najważniejsze informacje dotyczące świata przedstawionego swojego utworu: otrzymywali imię bohatera oraz okoliczności, w których rozgrywać miała się akcja (czas i miejsce).
Tak wyposażeni uczniowie przechodzili do pracy twórczej. Bardzo jestem ciekawa, w jaki sposób skonstruowali swoje pierwsze baśnie. Na wykonanie zadania otrzymali niemal półtorej lekcji (ci, którzy zakończyli pisanie wcześniej, mieli za zadanie zilustrować swoje teksty), tylko lub aż tyle 😉 Głośne odczytanie pierwszych tekstów za nami, teraz zabieram się za czytanie pozostałych 😀
Jak myślicie, dobrze poszło moim uczniom?
Komentarz do “baśń prosto z kubeczków”
Asieńko to jest świetne, wykorzystam do zabawy z wnuczka, jak podrośnie,ma dopiero 1,5 roczku