Odmiana przez przypadki wcale nie zaczyna spędzać mi snu z powiek. Dzięki kilku prostym sztuczkom, mam nadzieję, że wyćwiczenie deklinacji przyjdzie moim czwartakom z wielką łatwością, a przede wszystkim frajdą.
Analiza tekstów literackich to fascynujące zajęcie, pod warunkiem…że napisane są w powszechnie rozumianym, przystępnym języku. “Bogurodzica” zdecydowanie do takich nie należy ?
Podmiot i orzeczenie to takie cwane bestie, które lubią stroić sobie z uczniów żarty. A gdy dochodzi do tego rozpoznanie rodzaju zarówno pierwszego, jak i drugiego, możemy oczekiwać prawdziwego, gramatycznego armagedonu ?
Lektury romantyczne można omawiać na wiele sposobów. Czasami tworzymy inscenizacje, innym razem sięgamy po przekład intertekstualny i przygotowujemy obrazy. Tym razem wybraliśmy się w podróż.
Przeglądając ostatnio odmęty Sieci, trafiłam na taki oto obrazek. Skłoniło mnie to do pogłębienia refleksji na temat przydatności omawianych treści. I wiecie co? Doszłam do wniosku, że nic tak dobrze nie robi weryfikacji wymagań, jak ocenianie kształtujące.
Ostatnio w mojej szkole pojawiły się tablety dla uczniów. Choć wcześniej pracowaliśmy z rozmaitymi aplikacjami, to korzystaliśmy głównie ze smartfonów. Wreszcie nadarzyła się okazja do poszukiwań nowych rozwiązań na szerszą skalę 🙂