Kreatywna Kropka

15 września każdego roku obchodzony jest <Międzynarodowy Dzień Kropki> . Zastanawiacie się co to za cudo? Też nie wiedziałam, ale okazuje się, że to Święto Kreatywności i Odkrywania Własnych Talentów.


A wszystko zawdzięczamy amerykańskiemu pisarzowi i ilustratorowi Peterowi H. Reynoldsowi, który wydał w 2009r. książkę zatytułowaną “The Dot” (“Kropka”). Opowiada ona o małej Vashti, która twierdziła, że nie umie rysować. Dzięki cierpliwości i mądrości nauczycielki plastyki przekonała się, że jest obdarzona talentem. A wszystko zaczęło się od jednej małej kropki. W filmie znajdziecie dalszy ciąg historii 🙂

Urzekła mnie ta inicjatywa, co tu kryć 😀 Szybciutko zaplanowałam, jak mógłby wyglądać mój “Dzień Kropki”. Chcecie zobaczyć? Scenariusz zajęć dla gimnazjalistów gotowy 🙂 

Zajęcia rozpoczynam od “burzy mózgów”. Pytam: czym jest kropka? Odpowiedzi zapisuję na tablicy (liczę na kreatywność młodych ludzi). 

Następnie rozdaję losowo wybrane kartki, do których przyklejona zostały różnokolorowe kropki. Proszę, aby uczniowie dokończyli obrazki (najlepiej jeśli przedstawią jakąś sytuację, zdarzenie).

W kolejnym kroku zbieramy na tablicy związki frazeologiczne zawierające słowo: “kropka” (np. kropka nad “i”, być w kropce). Krótko omawiamy każdy frazeologizm z podaniem przykładów użycia w zdaniu.

Teraz każdy młody człowiek ma za zadanie napisać w dwudziestu zdaniach historię, która została zilustrowana (zamieniają się pracami wykonanymi wcześniej). Warunkiem koniecznym jest wykorzystanie jednego z przytoczonych związków. Chętni czytają na głos swoje prace.

W dalszej kolejności młodzi ludzie zastanawiają się i wpisują na kropkowy schemat (za który serdecznie dziękuję Kindze z <Pracowni Bajkowo> ) te cechy, wartości, zachowania, które pomagają wybrnąć z trudnej sytuacji (tym, którzy skończą szybciej od pozostałych proponuję pokolorowanie kropek, hehe).

Jako podsumowanie oglądamy film “The dot”. Zwracam uwagę na to, że najważniejsze w każdej trudnej sytuacji (zdawałoby się czasem, że bez wyjścia), to uwierzyć w swoje możliwości.

Takie zajęcia odbyła dziś moja klasa druga. Daliśmy radę. Powiem więcej, efekty, w postaci niektórych prac plastycznych, przekroczyły moje najśmielsze oczekiwania. Zresztą, sami zobaczcie.
PS Starszaki z Liceum też miały dziś swój Dzień Kropki. Ale o tym następnym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarze “Kreatywna Kropka”