Dziadek i niedźwiadek

Przy okazji obchodzonego 1 marca święta Żołnierzy Wyklętych, w mojej głowie powstał następujący ciąg skojarzeń:

Żołnierze Wyklęci -> Panny Wyklęte -> Wojtek -> Dziadek i niedźwiadek

O ile o Żołnierzach Wyklętych niemal wszyscy już wiedzą. Ostatnimi czasy dość głośno zrobiło się o tych oddziałach Armii Krajowej, które nigdy nie przystąpiły do szeregów Armii Ludowej i do końca swych dni zgrupowani w nich żołnierze musieli się ukrywać (los wielu z nich do dziś nie jest znany).
Panny Wyklęte, to projekt Darka Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers, w ramach którego nagrano trzy płyty z piosenkami Powstania Warszawskiego (na pierwszej) oraz utworami o Żołnierzach Wyklętych (pozostałe dwie). Temat trudny, realizacja bezbłędna. Jeśli nie znacie- serdecznie polecam. Dodatkowa lekcja historii. 
Wśród zrealizowanych w projekcie utworów szczególnie bliski mojemu sercu jest “Wojtek”. Historia niedźwiedzia przemierzającego z armią Andersa dalekie kraje okraszona wokalem Mariki (nie jestem jej wielką fanką, muzycznie poznałam ją dopiero przy okazji tej piosenki i uważam, że jest świetna). A jeśli już mowa o Wojtku, to koniecznie trzeba wspomnieć o książce, którą Panicz dostał jakiś czas temu: “Dziadek i niedźwiadek”. Opowieść widziana oczyma żołnierza tułacza, który przygarnął biednego zwierzaka, wykarmił i wychował na wojaka. Wszystko opowiedziane z bezpiecznej perspektywy powojennej, kiedy to dziadek zabiera małą wnuczkę na spacer do ogrodu zoologicznego i snuje nieprawdopodobną fabułę. Wzruszająca i ciepła opowieść, choć dotyka czasów trudnych i krwawych. Idealny wstęp do rozwijania u dziecka zainteresowań historycznych (Panicz był zachwycony i z wielką ciekawością studiował dołączone do powieści mapy).
Jeśli zatem szukacie książeczki i dla dziecka i trochę dla siebie, z wielką przyjemnością polecam (szczególnie wrażliwym proponuję mieć w pobliżu zapas chusteczek, momentami mocno wzrusza, ech).

wasz belfer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy “Dziadek i niedźwiadek”