‘Słuchaj, człowieku!’

słuchaj, człowieku
Kadr z filmu “Słuchaj, człowieku!”

Czy dzisiejsza młodzież skłonna jest do wzruszeń? Czy obchodzi ją coś poza czubkiem własnego nosa? Jacy są młodzi ludzie XXI w? Odpowiedź może Was zaskoczyć.

V Konkurs Filmowy “Lektury w kadrze” przeszedł właśnie do historii. Po raz kolejny młodzi ludzie z terenu całej Polski stanęli w szranki, by zmierzyć się z tworzywem filmowym. A ja, po raz kolejny, miałam szczęście przekonać się, że narzekanie na płytką wrażliwość młodzieży można włożyć, przynajmniej częściowo, między bajki.
statuetki "Lektury w kadrze"
Tak się składa, że będąc organizatorem konkursu uczestniczę w obradach Jury. Nie przysługuje mi prawo głosu, zajmuję się jedynie “obsługą techniczną” (zmieniam płyty z filmami, robię kawę, dbam o atmosferę, wiecie, jak to organizator). Mam jednak niepowtarzalną szansę obejrzeć materiały przygotowane przez uczniów. I powiem Wam jedno, co roku jestem zaskoczona tym, po jakie tematy sięgają młodzi ludzie.
Tym razem szczególne wrażenie zrobił na mnie film zrealizowany na motywach “Ballad i romansów” Broniewskiego. Co tu kryć, podczas projekcji w kinie płakałam jak połowa sali. A wszystko za sprawą etiudy: “Słuchaj, człowieku!” Sami zresztą oceńcie.
I co? Nadal uważacie, że z tą dzisiejsza młodzieżą nie da się żyć?

PS Więcej filmów do obejrzenia <tu>.

6 thoughts on “‘Słuchaj, człowieku!’

  1. Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani działań. Sam pomysł "Lektur w kadrze"jest wspaniałą inicjatywą prowokującą młodzież do twórczego i świeżego spojrzenia cz3sto na -anachroniczne dla niej'-teksty. Jest Pani przewodnikiem, który wydobywa z dzieciaków to,co najlepsze -wyobraźnię i tw9rcze spojrzenie na literaturę. Z ciekawością czytam Pani wpisy i śledzę blog. Pozdrawiam i życzę wielu sił w tej pięknej przygodzie zwanej nauczaniem☺

  2. Obejrzałam kilka filmów i jestem pod wielkim wrażeniem! "Autoportret radosny" wwiercił mi się w mózg – piękny i niepokojący zarazem. Jutro oglądam dalej. Gratuluję Ci tej fantastycznej inicjatywy. Jesteś niesamowita! 🙂 A co do współczesnej młodzieży, to myślę że są dużo bardziej świadomi i wrażliwi niż niejedno pokolenie wstecz w ich wieku.

    1. Zerknij na animacje ("Pana od przyrody" albo "Apokalipsę"). To chyba moje ulubione nagrodzone prace 🙂 Choć nie odmówię i pozostałym kunsztu i ogromu pracy przekładającego się na efekty.
      Pozdrawiam serdecznie 🙂

  3. Chyba zawsze tak było, że starsze pokolenie narzekało na młodsze "że takie, nijakie, bez wartości i wychowania" ;). Miło było obejrzeć kilka z filmów, takie produkcje bardzo cieszą. Gratuluję działania w tym temacie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.